Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» DĄBROWICA k LUBLINA ( 5 )

Galeria: Dąbrowica Włącz pokaz slajdów

 
DĄBROWICA k  LUBLINA   ( 5 )

Tytuł zdjęcia: DĄBROWICA k LUBLINA ( 5 )


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2010-09-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 6941 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: "Dom Spotkania" Caritas w Dąbrowicy oddany został do użytku w 1995 r i posiada 145 miejsc noclegowych. Założenia programowe działalności Domu koncentrują się wokół takich zadań jak organizowanie wypoczynku i rekolekcji dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych, dla ludzi chorych i niepełnosprawnych oraz rozwijanie współpracy międzynarodowej zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Miejscowość: Dąbrowica
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: zamki  
Schowaj mapę

Dąbrowica

Dąbrowica to podlubelska wieś, położona 7 kilometrów na północny zachód od Lublina, w kierunku na Nałęczów. Odnotowana w historii Polski już w 1317 r. - wówczas to możny ród Firlejów otrzymał od Władysława Łokietka zezwolenie na lokacje swoich włości.

W 1553 roku przystąpiono do budowy okazałej rezydencji. W końcu XVIII w. wojny i liczne zmiany właścicieli doprowadziły ten renesansowy pałac do ruiny. W XIX wieku rozebrano wieże zamkowe, a sam zamek rozparcelowano i sprzedano.

Z dawnego pałacu pozostała dziś jedna z narożnych baszt z renesansową dekoracją oraz fragment arkadowej galerii, do której w końcu lat 70-tych ubiegłego stulecia dobudowano budynek Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego. Obecnie w obiekcie znajduje się "Dom Spotkania" Caritas, który posiada 145 miejsc noclegowych.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: DĄBROWICA k LUBLINA ( 5 )
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych