Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LubelszczyznaWłącz pokaz slajdów

Zachód słońca
Zachód słońca nad Zalewem Nielisz
Letni Zachodzik
Symetrycznie
O wschodzie słońca
Poranne opary w zbiorniku Nielisz
Chwile przed świtem...
Poranek nad Zalewem Nielisz
Nad Zalewem Nielisz
Kwitnący rzepak
Kwitnący rzepak
Nowa plantacja winorośli ?
Ruiny świątyni kalwińskiej w Piaskach
Ruiny świątyni kalwińskiej
Dworek Wincentego Pola.
Panorama Lublina
Bobrówka - dopływ Tyśmienicy
Ścieżka edukacyjna Bobrówka
Świąteczny skwer
Lubelszczyzna - Artykuły / Felietony
Miasteczko Kazimierz Dolny

Miasteczko Kazimierz Dolny (felieton)

Kazimierz Dolny to nie tylko galerie sztuki, festiwale i turyści przechadzający się nadwiślańskim bulwarem. To miasteczko z krwi i kości. Ze swoim niepowtarzalnym klimatem, sennością, pustką i wałęsającymi się kotami. Zapraszamy do odwiedzenia Kazimierza - miasteczka, zamiast Kazimierza - zabytku lub może zbytku... jak kto woli.

 
Artykuł dodano: 2021-12-14 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Lubelszczyzna

Lubelszczyzna

kraina

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.