Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LubelszczyznaWłącz pokaz slajdów

Źródło
na Sierocej
kapliczka z Jaczewskiego
kapliczka z Jaczewskiego
kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
kościół św. Eliasza
Wzgórze Zamkowe
Małopolski Przełom Wisły
Kazimierski zamek w porannym słońcu
Kościół św. Anny
Jesienny spacer po Krakowskiej
Małopolski Przełom Wisły
Kościół farny w jesiennym słońcu
Pomnik Powstańców Styczniowych na wzgórzu zamkowym
Kościół farny w jesiennym słońcu
Kazimierski Frasobliwy
Kolorowy zawrót głowy
Jesień w Parku Zdrojowym
Kawałeczek starożytnej Grecji na Lubelszczyźnie
XVIII-wieczny pałac Małachowskich
Lubelszczyzna - Artykuły / Felietony
Miasteczko Kazimierz Dolny

Miasteczko Kazimierz Dolny (felieton)

Kazimierz Dolny to nie tylko galerie sztuki, festiwale i turyści przechadzający się nadwiślańskim bulwarem. To miasteczko z krwi i kości. Ze swoim niepowtarzalnym klimatem, sennością, pustką i wałęsającymi się kotami. Zapraszamy do odwiedzenia Kazimierza - miasteczka, zamiast Kazimierza - zabytku lub może zbytku... jak kto woli.

 
Artykuł dodano: 2022-01-19 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Lubelszczyzna

Lubelszczyzna

kraina

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.