Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Borne Sulinowo - osobliwości opuszczonego miasta ...nie tylko ruinami człowiek żyje...

Galeria: Borne Sulinowo Włącz pokaz slajdów

 
Borne Sulinowo - osobliwości opuszczonego miasta ...nie tylko ruinami człowiek żyje...

Tytuł zdjęcia: Borne Sulinowo - osobliwości opuszczonego miasta ...nie tylko ruinami człowiek żyje...


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2015-04-08
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 2  Odsłon: 589 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Polskie miasta widma czyli opuszczone poradzieckie koszary, to bardzo ciekawy temat dla podróżnika i fotografa. Borne Sulinowo, miasto wybudowane przez Niemców w latach 30 XX wieku. Po wysiedleniu wsi Linde stworzono tu szkołę artylerii Wehrmachtu, którą osobiście w dniu 18 sierpnia 1938 r. otworzył Adolf Hitler. Rozlokowane były tu jednostki dywizji pancernej Heinza Guderiana, a na poligonie ćwiczyły także, oddziały Afrika Korps gen. Rommla. To właśnie z tego miejsca rozpoczęła się inwazja na Polskę w 1939 r. Po zakończeniu II wojny Borne przejmuje braterska Armia Czerwona i miejscowość znika z mapy Polski na kilkadziesiąt lat. Dzisiaj Borne stanowi przykład odrodzenia się miasta. Częściowo zasiedlone i odnowione ale też pełne ruin i ciekawostek. W mieście nadal napotyka się pamiątki po armii byłego ZSRR. Władze zadbały o przybliżenie historii miasta potencjalnym turystom i poustawiały szereg tablic informacyjnych oraz ciekawych pamiątek po Czerwonej Armii i byłych niemieckich koszarach. Mam zamiar pokazać Wam wygląd tych miejsc oraz wypatrzone pamiątki po stacjonujących tu armiach dwóch narodów. Chcę dodać, że Borne to nie tylko koszary, poligon itp. ale też wspaniałe miejsce do spokojnego wypoczynku i samotnych wycieczek w przeszłość. Samo położenie miasta nad jeziorem Pile przyciąga turystów i amatorów wody. Otaczające miasto lasy, kuszą pełną paletą runa leśnego. Śmiało mogę stwierdzić, że warto tu zawitać na kilka dni i zobaczyć, to czego nie wolno było oglądać nam przez ponad 50 lat.
Miejscowość: Borne Sulinowo
Województwo: zachodniopomorskie
Schowaj mapę

Borne Sulinowo

Borne Sulinowo to jedno z najmłodszych miast w Polsce, które zaskakuje nas pod każdym względem. Jego nagłe pojawienie się na mapach w 1992 roku było niespodzianką, gdyż praktycznie nie istniało.

To młode miasto nie pojawiło się z powodu posuwających się prac budowlanych czy działania sił nadnaturalnych, lecz zostało odzyskane od naszym byłych towarzyszy broni - Związku Radzieckiego.

Miejscowość powstała w latach 30 XX wieku z połączenia dwóch wsi: Gross Born i Linde. Połączenia dokonali Niemcy, którzy rozpoczeli budowę garnizonu wojskowego, który przyjął nazwę Gross Born. Stacjonowała tu Szkoła Artylerii Wermachtu i na jej potrzeby zbudowano od podstaw całą infrastrukturę:  bazę wojskową, koszary, a także ogromny poligon na obrzeżach miasta.

Na uroczystą inaugurację bazy w 1938 roku, przybył sam Adolf Hitler. Szkoliła się tu dywizja pancerna Von Guderiana, która stąd wyruszyła w 1939 roku na Polskę. Tuż po zakończeniu II wojny cały garnizon wojskowy trafił pod zarząd Armii Czerwonej, która zajęła ten teren na około 50 lat. Oficjalnie nie było tam ani jednego żołnierza radzieckiego, bo nie było przecież Bornego Sulinowa. Na wszelkich mapach teren oznaczany był jako wielki kompleks leśny. Droga która prowadziła do lasu nagle urywała się w środku boru lub wpadała do jeziora.

Po 1989 roku w wyniku zmian ustrojowych wojska radzieckie opuszczały systematycznie teren Bornego Sulinowa. Ostatni pociąg odjechał w 1992 roku. Borne Sulinowo przeszło do cywila i wróciło do macierzy.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Województwo: Borne Sulinowo - osobliwości opuszczonego miasta ...nie tylko ruinami człowiek żyje...
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2015-04-08  20:47:55
:-)

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2015-04-08  17:15:34
zobacz wszystkie komentarze w serwisie