Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Borne Sulinowo - ruiny willi Guderiana

Galeria: Borne Sulinowo Włącz pokaz slajdów

 
Borne Sulinowo - ruiny willi Guderiana

Tytuł zdjęcia: Borne Sulinowo - ruiny willi Guderiana


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-09-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 6643 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kiedyś był to okazały i pięknie położony budynek, zbudowany przez Niemców w latach trzydziestych. Odbiegający architektonicznie od reszty militarnych zabudowań, bogato zdobiony był miejscem zakwaterowania generała Guderiana. W budynku bywali także inni głównodowodzący wojskami III Rzeszy.Po wojnie w rezydencji mieściło się przedszkole, do którego uczęszczały dzieci pracowników i żołnierzy stacjonującej w mieście radzieckiej jednostki wojskowej 6 Witebsko  Nowogrodzkiej Dywizji Gwardyjskiej. W 1990 roku pożar zniszczył budynek i zaczął popadać w ruinę. Dziś już praktycznie niewiele z niego zostało.
Miejscowość: Borne Sulinowo
Województwo: zachodniopomorskie
Tagi: ruiny  
Schowaj mapę

Borne Sulinowo

Borne Sulinowo to jedno z najmłodszych miast w Polsce, które zaskakuje nas pod każdym względem. Jego nagłe pojawienie się na mapach w 1992 roku było niespodzianką, gdyż praktycznie nie istniało.

To młode miasto nie pojawiło się z powodu posuwających się prac budowlanych czy działania sił nadnaturalnych, lecz zostało odzyskane od naszym byłych towarzyszy broni - Związku Radzieckiego.

Miejscowość powstała w latach 30 XX wieku z połączenia dwóch wsi: Gross Born i Linde. Połączenia dokonali Niemcy, którzy rozpoczeli budowę garnizonu wojskowego, który przyjął nazwę Gross Born. Stacjonowała tu Szkoła Artylerii Wermachtu i na jej potrzeby zbudowano od podstaw całą infrastrukturę:  bazę wojskową, koszary, a także ogromny poligon na obrzeżach miasta.

Na uroczystą inaugurację bazy w 1938 roku, przybył sam Adolf Hitler. Szkoliła się tu dywizja pancerna Von Guderiana, która stąd wyruszyła w 1939 roku na Polskę. Tuż po zakończeniu II wojny cały garnizon wojskowy trafił pod zarząd Armii Czerwonej, która zajęła ten teren na około 50 lat. Oficjalnie nie było tam ani jednego żołnierza radzieckiego, bo nie było przecież Bornego Sulinowa. Na wszelkich mapach teren oznaczany był jako wielki kompleks leśny. Droga która prowadziła do lasu nagle urywała się w środku boru lub wpadała do jeziora.

Po 1989 roku w wyniku zmian ustrojowych wojska radzieckie opuszczały systematycznie teren Bornego Sulinowa. Ostatni pociąg odjechał w 1992 roku. Borne Sulinowo przeszło do cywila i wróciło do macierzy.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Województwo: Borne Sulinowo - ruiny willi Guderiana
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych