Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Borne Sulinowo - fragment ruin domu oficera

Galeria: Borne Sulinowo Włącz pokaz slajdów

 
Borne Sulinowo - fragment ruin domu oficera

Tytuł zdjęcia: Borne Sulinowo - fragment ruin domu oficera


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-09-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 2  Odsłon: 3769 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Borne Sulinowo
Województwo: zachodniopomorskie
Tagi: ruiny zaułki  
Schowaj mapę

Borne Sulinowo

Borne Sulinowo to jedno z najmłodszych miast w Polsce, które zaskakuje nas pod każdym względem. Jego nagłe pojawienie się na mapach w 1992 roku było niespodzianką, gdyż praktycznie nie istniało.

To młode miasto nie pojawiło się z powodu posuwających się prac budowlanych czy działania sił nadnaturalnych, lecz zostało odzyskane od naszym byłych towarzyszy broni - Związku Radzieckiego.

Miejscowość powstała w latach 30 XX wieku z połączenia dwóch wsi: Gross Born i Linde. Połączenia dokonali Niemcy, którzy rozpoczeli budowę garnizonu wojskowego, który przyjął nazwę Gross Born. Stacjonowała tu Szkoła Artylerii Wermachtu i na jej potrzeby zbudowano od podstaw całą infrastrukturę:  bazę wojskową, koszary, a także ogromny poligon na obrzeżach miasta.

Na uroczystą inaugurację bazy w 1938 roku, przybył sam Adolf Hitler. Szkoliła się tu dywizja pancerna Von Guderiana, która stąd wyruszyła w 1939 roku na Polskę. Tuż po zakończeniu II wojny cały garnizon wojskowy trafił pod zarząd Armii Czerwonej, która zajęła ten teren na około 50 lat. Oficjalnie nie było tam ani jednego żołnierza radzieckiego, bo nie było przecież Bornego Sulinowa. Na wszelkich mapach teren oznaczany był jako wielki kompleks leśny. Droga która prowadziła do lasu nagle urywała się w środku boru lub wpadała do jeziora.

Po 1989 roku w wyniku zmian ustrojowych wojska radzieckie opuszczały systematycznie teren Bornego Sulinowa. Ostatni pociąg odjechał w 1992 roku. Borne Sulinowo przeszło do cywila i wróciło do macierzy.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Województwo: Borne Sulinowo - fragment ruin domu oficera
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dziękuję:) Żal mi tego wszystkiego, bo zostało zniszczone i rozgrabione przez ZSSR a potem przez meneli, złomiarzy itp... a szkoda, bo jak się patrzy na przedwojenne fotografie tych obiektów, to dech w piersiach zapiera. Jeszcze trwa ta rabunkowa gospodarka mimo, że większość obiektów jest w prywatnych rękach, jednak to nie odstrasza złodziei i innych poszukiwaczy skarbów. Powiem szczerze, że tam na miejscu czuć ducha czasu i warto zobaczyć Borne. Jest tu niebezpiecznie, bo często trzeba chodzić po wypalonych ruinach albo ciemnych piwnicach. Osobiście używałem błysków lampy żeby czasem zbadać teren. Nigdy nie wie się czy nagle korytarz się nie kończy i jest dziura lub nie wystaje z muru pręt itp. Najważniejsze jednak jest to, że warto było:)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2010-09-28  19:40:35
Świetny fotoreportaż.

Autor: Gosc_serwisu2   Dodano: 2010-09-28  19:28:16
Bardzo ciekawa sesja o Bornym Sulinowie, piekne zdjęcia. Szkoda,że te obiekty tak niszczeją.

Autor: Halina   Dodano: 2010-09-28  14:14:06
zobacz wszystkie komentarze w serwisie