Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: SolinaWłącz pokaz slajdów

Eko murale
Solina
Zdobywanie Soliny
Zdobywanie Soliny
Solina
zachód słońca  nad  solina
Nad Soliną..
Nad Soliną..
Zielone wzgórza nad Soliną...
zalew  soliński
Solina
Widok z zapory
Solina
Zalew
Zielone wzgórza nad  Soliną
Tama
Zalew w Solinie
Widok z Tamy
Tama
Żaglówka
Solina

Solina

miejscowość

Solina jest jedną ze starszych bieszczadzkich miejscowości, wspominają o niej XV-wieczne zapiski. Nazwę zawdzięcza eksploatowanym w pobliżu słonym źródłom. Zasłynęła dzięki wybudowanej na Sanie zaporze, która spiętrzyła wody w największe w Polsce jezioro zaporowe. Wnętrze tamy oraz elektrownię wodną można zwiedzać z przewodnikiem. Historia nie obeszła się jednak bez ofiar - podczas przygotowań do budowy zbiornika zniszczona została zabudowa dawnej wsi oraz cerkiew z 1937 r.

Jezioro Solińskie jest niezwykle malownicze. Ma urozmaiconą linię brzegową z licznymi zatoczkami, a całe jezioro otaczają wzniesienia bieszczadzkiego Pogórza. Przyciąga przede wszystkim miłośników sportów wodnych, w szczególności żeglarstwa, a także osoby lubiące mniej lub bardziej aktywny wypoczynek nad wodą. Ogromną popularnością cieszą się wśród turystów rejsy spacerowym statkiem, dzięki którym jezioro i jego okolice rysują się w całej okazałości.

Wzgórza nad Soliną rzeczywiście są zielone. Sama zaś miejscowość zdecydowanie turystyczna, zatem poszukujący ciszy i ukojenia w otoczeniu przyrody, tych tu nie znajdą.
Ci zaś, którzy preferują buszowanie w pamiątkach czy zajadanie się goframi zrelaksują się, i owszem.