Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: SolinaWłącz pokaz slajdów

Zapora wodna - Solina
.
Jezioro Solińskie. Bieszczady
Bieszczadzkie morze - Solina
Przed świtem
Wyspa.
Pliszka siwa
Jesień nad Soliną
Rowerki wodne
Rekordowe jezioro
Solina-największe sztuczne jezioro w Polsce
Nad zalewem. Solina
Nad zalewem. Solina
Nad zalewem. Solina
Nad zalewem. Solina
Nad zalewem. Solina
Nad zalewem. Solina
Nad zalewem. Solina
Nad zalewem. Solina
Nad zalewem. Solina
Solina

Solina

miejscowość

Solina jest jedną ze starszych bieszczadzkich miejscowości, wspominają o niej XV-wieczne zapiski. Nazwę zawdzięcza eksploatowanym w pobliżu słonym źródłom. Zasłynęła dzięki wybudowanej na Sanie zaporze, która spiętrzyła wody w największe w Polsce jezioro zaporowe. Wnętrze tamy oraz elektrownię wodną można zwiedzać z przewodnikiem. Historia nie obeszła się jednak bez ofiar - podczas przygotowań do budowy zbiornika zniszczona została zabudowa dawnej wsi oraz cerkiew z 1937 r.

Jezioro Solińskie jest niezwykle malownicze. Ma urozmaiconą linię brzegową z licznymi zatoczkami, a całe jezioro otaczają wzniesienia bieszczadzkiego Pogórza. Przyciąga przede wszystkim miłośników sportów wodnych, w szczególności żeglarstwa, a także osoby lubiące mniej lub bardziej aktywny wypoczynek nad wodą. Ogromną popularnością cieszą się wśród turystów rejsy spacerowym statkiem, dzięki którym jezioro i jego okolice rysują się w całej okazałości.

Wzgórza nad Soliną rzeczywiście są zielone. Sama zaś miejscowość zdecydowanie turystyczna, zatem poszukujący ciszy i ukojenia w otoczeniu przyrody, tych tu nie znajdą.
Ci zaś, którzy preferują buszowanie w pamiątkach czy zajadanie się goframi zrelaksują się, i owszem.