Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Jura Krakowsko CzęstochowskaWłącz pokaz slajdów

W ruinach zamku.
W ruinach zamku.
W ruinach zamku.
W ruinach zamku.
Archikatedra św. Rodziny
Jasna Góra
Ruiny zamku w Olsztynie
Pieskowa Skała
zabudowa klasztorna
wieża klasztorna
klasztor na Jasnej Górze
Brama Lubomirskich
Jura
zatopiona skałka
jezioro krasowe
brama twardowskiego jesienią
rezerwat Parkowe
żródło Zygmunta
w barwach jesieni
jura jesienią
Jura Krakowsko Częstochowska - Artykuły / Felietony
Najłsynniejsze zamki, w których straszy. Odsłona pierwsza

Najłsynniejsze zamki, w których straszy. Odsłona pierwsza

Stare warownie, zamczyska i ruiny przez wieki obrosłe legendami mają swoje pilnie skrywane tajemnice. Niejedno siedlisko po zmroku staje się areną zjawisk dziwnych i niewytłumaczalnych. Grasujące w starych murach duchy i zmory niejednego turystę przyprawiły o szybsze bicie serca. Poniżej prezentujemy pięć najbardziej znanych polskich zamków, w których straszy.

 
Artykuł dodano: 2021-05-29 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Jura Krakowsko Częstochowska

Jura Krakowsko Częstochowska

kraina

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.