Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Najłsynniejsze zamki, w których straszy. Odsłona pierwsza

Stare warownie, zamczyska i ruiny przez wieki obrosłe legendami mają swoje pilnie skrywane tajemnice. Niejedno siedlisko po zmroku staje się areną zjawisk dziwnych i niewytłumaczalnych. Grasujące w starych murach duchy i zmory niejednego turystę przyprawiły o szybsze bicie serca. Poniżej prezentujemy pięć najbardziej znanych polskich zamków, w których straszy.

Chęciny - tajemniczy rumak

Zamek w Chęcinach wzniesiony został na przełomie XIII i XIV wieku. Przez kolejne wieki pełnił rolę twierdzy, skarbca koronnego i więzienia stanu. To właśnie tutaj oczekiwali na wykup krzyżaccy komturowie, wzięci do niewoli w bitwie pod Grunwaldem. Chęciny to także jeden z najbardziej znanych polskich zamków, a to ze względu na usytuowanie na niezwykle eksponowanym wzniesieniu przy dość ruchliwej trasie z centrum Polski na południe.

 	Chęciny, zamek. Zamek w Chęcinach.Widok z wieży w kierunku zachodnim.
 Chęciny. Fot. Grzegorz Opaliński, piotr55
 Ruiny zamku królewskiego w Chęcinach Ruiny zamku królewskiego w Chęcinach
 Ruiny zamku w Chęcinach. Fot. JureK


W jego otoczeniu możemy usłyszeć tajemniczy tętent konia, pędzącego cwałem z Góry Zamkowej. Zjawisko to jest szczególnie dobrze słyszalne i zdarza się najczęściej, kiedy podchodzimy do ruin wąską i krętą ścieżką, prowadzącą przez brzozowy zagajnik.

 Widok z wieży chęcińskiego zamku
 Widok z wieży chęcińskiego zamku. Fot. inez188

Książ - brodaty myśliwy

Największego zamku Śląska przedstawiać nie trzeba. 160 000 metrów sześciennych kubatury i ponad 400 sal to ogrom, jaki trudno sobie wyobrazić. Tymczasem ów kolos powstał jako romańska warownia pod koniec XIII wieku. Obecny wygląd uzyskał w latach 1718-1734. T wówczas stał się jedną z najwspanialszych barokowych rezydencji w Europie, nazywaną "dolnośląskim Wersalem".

Zamek Książ koło Wałbrzycha
	Zamek Książ
 Zamek Książ. Fot. Halina, baron


W jego najstarszej, wzniesionej jeszcze przez księcia Bolka I części, a niekiedy i w parku, w księżycowe noce pojawia się zjawa wysokiego, brodatego mężczyzny w zielonym myśliwskim stroju, noszonym w wiekach średnich. Słyszano także odgłosy myśliwskiego rogu i ujadanie psów...

Bielica z Krasiczyna

Zamek w Krasiczynie to trzecia - obok Wawelu i Baranowa - perła polskiej architektury renesansowej. Na jego dziedzińcu można zobaczyć tajemniczą zjawę, nazywaną powszechnie Bielicą.

dziedziniec widziany z Baszty Szlacheckiej
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie. Pogórze Przemyskie
 Zamek w Krasiczynie. Fot. Zdzisław Barut, Nela Gniadzik, Marek Ryś


Najczęściej widywana była u stóp jednej z zamkowych wież, zwanej Zegarową. Ponoć w dawnych wiekach miała się z niej rzucić młoda dziewczyna, która wolała wybrać śmierć niż ślub z niekochanym.

Zjawa karlicy z Odrzykonia

Zamek Kamienic w Odrzykoniu to jedna z najstarszych podkarpackich warowni. W XVII wieku to właśnie tutaj rozgorzał najsłynniejszy w polskiej literaturze spór o osławiony mur graniczny, zakończony szczęśliwie małżeństwem latorośli zwaśnionych stron. Historia ta zainspirowała Aleksandra Fredrę do napisania "Zemsty".

Odrzykoń - panorma zamku
Odrzykoń - zamek
 Zamek Kamieniec w Odrzykoniu


Jednak tutejsza zjawa z tamtą historią nie ma nic wspólnego. Na tutejszym dziedzińcu, tuż po zachodzie słońca, widywana bywa drobna postać w długiej, zielonej sukni renesansowego pokroju. Jak głosi legenda to zjawa karliczki Kasi - dwórki ostatniej wojewodziny Kamienieckiej.

Czarny Pies z Ogrodzieńca

Najlepiej rozpoznawalną zjawą w Polsce może poszczycić się Ogrodzieniec. Tutejsze ruiny są największymi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i jednymi z największych w Polsce i Europie.

Zamek Ogrodzieniec zimą...
Zamek Ogrodzieniec
 Zamek w Ogrodziencu
Niebo płonie nad zamkiem
Zamek Ogrodzieniec w blasku sierpniowego słońca
 Zamek Ogrodzieniec. Fot. Maria Sz, baron, Michał Cek


Wzniesiona w XIII wieku warownia, zdaje się zespolona z skałami, bywa regularnie nawiedzana przez wielkiego czarnego psa, który zawsze ciągnie za sobą długi na trzy metry, brzęczący na wybojach łańcuch. Według legendy może to być przemieniony w zwierzę, słynący z okrucieństwa wobec poddanych, kasztelan krakowski Stanisław Warszycki.

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Trzy z tych zamków mam zamiar odwiedzić w 2014 roku..może mnie zjawy nie wystrasza na śmierć

Autor: MarqoBiker  & nbsp;Dodano: 2013-12-27  22:32:46
Wspaniały przegląd pięknych polskich zamków i bardzo interesujące opisy:) Miło mi zobaczyć w tym felietonie i swoje zdjęcia:) Pozdrawiam serdecznie:)

Autor: Maria Szczerska  & nbsp;Dodano: 2013-12-17  21:54:18
Nijako byłoby bez tych wszystkich wspaniałych , tajemniczych opowieści . Piękne zdjęcia i bardzo interesujący artykuł. Z przyjemnością się z nim zapoznałam. Pozdrawiam serdecznie Redakcję i Krajobrazowiczów.

Autor: Słonecznik (Maryla)  & nbsp;Dodano: 2013-12-16  12:26:40
Kolejny wspaniały artykuł i przepiękne zdjęcia. Gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstanie tego dzieła. Pozdrawiam serdecznie :)

Autor: Krzysztof Wydra  & nbsp;Dodano: 2013-12-15  11:53:29

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości