Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Lachowice. Soboty jak fale

W Lachowicach znajduje się cenny kościół drewniany pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła z 1789 r. Charakteryzuje się malowniczą bryłą i efektownymi, falistymi sobotami. Przysadzista, pękata wieża kościoła łączy się harmonijnie z dużo delikatniejszą nawą i prezbiterium, a całość otoczona jest pięknie ukształtowanym otwartym okapem.

Prawdziwe cacuszko pradawnej architektury drewnianej. Nie do pomylenia z żadnym innym kościołem. To jeden z czterech najbardziej znanych w Beskidzie Żywieckim kościołów drewnianych w stylu śląsko-małopolskim.

Kościół drewniany w Lachowicach

 Kościół w Lachowicach


W jego wnętrzu zachowała się ciekawa polichromia z 1891 r., przedstawiająca Najświętszą Marię Pannę, 12 apostołów oraz sceny Przemienienia Pańskiego i Zwiastowania.

Kościół w Lachowicach

"Falując" soboty otaczające kościół w Lachowicach


W wyposażeniu świątyni zwracają uwagę cztery ołtarze boczne w stylu późnobarokowym i barokowo-klasycystycznym, kamienna chrzcielnica w kształcie kielicha z głowami aniołów oraz barokowe ławki i konfesjonały z XVIII w. We wnętrzu kościoła zachowały się też dwa portale wykrojone w tzw. ośli grzbiet.

Obok kościoła wznosi się drewniana dzwonnica z XIX w.

Zdjęcia: Andrzej Bagiński

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ja mam jeszcze sporo swoich "pierwszych refleksji", do których nie mam zdjęć. To może ja je opublikuję tak jak są, a zaraz pojawią się fotografie ;-). A zupełnie poważnie BARDZO DZIĘKUJĘ za ciepłe słowa.

Autor: Szymon Narożniak  & nbsp;Dodano: 2009-10-03  00:03:58
Gratuluję PIERWSZYCH URODZIN Twojego przepięknego Dziecka. To jest świetny pomysł dla wszystkich, którzy lubią fotografować piękno naszej Polski. Co do Lachowic to faktycznie najpierw sprawdziłem czy są jakieś fotki tego przepięknego miejsca. Był tylko opis, to się ucieszyłem, że mogę coś umieścić przed Mistrzem. Pozdrawiam AndrzejB.

Autor: KRET  & nbsp;Dodano: 2009-10-01  09:33:27
Trudno to nazwać artykułem. To raczej na gorąco spisane pierwsze wrażenie i zachwyt. Cieszę się, że znalazły się zdjęcia do sportretowania moich refleksji :-). Ja niestety miałem okresy w swoim życiu, kiedy przemieszczałem się po Polsce bez aparatu.

Autor: Szymon Narożniak  & nbsp;Dodano: 2009-10-01  09:25:15
Fajnie, że napisałeś artykuł o Lachowicach, i że przydały się moje zdjęcia. Mam sporo fotek z wnętrza - chyba je dołożę aby zilustrować Twój tekst. Dodam jeszcze,że ks.proboszcz tego wspaniałego kościoła jest równie wspaniały i bardzo życzliwy. Pozdrawiam AndrzejB.

Autor: KRET  & nbsp;Dodano: 2009-09-30  21:33:24

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości