Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Kotań. Nie znam piękniejszych miejsc

Nie znam nikogo, kto nie uległby czarowi beskidzkich cerkwi. Nie znam budowli lepiej wkomponowanych w krajobraz. Chciałoby się rzec: "nie znam piękniejszych miejsc"...

Dziką i opustoszałą dolinę wypełnia przedwieczorna cisza... Gdzieś z oddali dobiega odgłos szczekającego psa, gubiący się w otwartych przestrzeniach łąk i pastwisk. Ziemia zaczyna powoli oddychać po skwarze kolejnego gorącego dnia lata. W powietrzu czuć podążającą z dna doliny wilgoć przechodzącą w chłód...

To jedna z tych dolin, do których raz trafiwszy, wracać już będziemy stale. Dolina marzenie. Nie ma ludzi, nie ma domów, nie ma nic, co by odciągało naszą uwagę od piękna otaczającego krajobrazu.

Kotań - zabytkowa cerkiewKotań - cerkiew p.w. śśw. Kosmy i Damiana

 Zabytkowa drewniana cerkiew w Kotani


Jeszcze jeden zakręt kamienistej drogi, jeszcze jedno wzniesienie i... jest! Bez wątpienia - najpiękniej położona, subiektywnie - robiąca największe wrażenie, na pewno - jedna z najstarszych w tej części Beskidów. Cerkiew pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana w Kotani.

Wzniesiona prawdopodobnie na początku XVIII w. świątynia została uznana przez specjalistów z lwowskiego skansenu za najbardziej typowy przykład architektury łemkowskiej. W tamtejszym skansenie wybudowano wierną jej kopię.

Pomimo niezaprzeczalnego uroku i piękna przez lata niszczała i popadała w ruinę. Dopiero w ostatnich latach "Towarzystwo Miłośników Krempnej i Okolicy" przeprowadziło niezbędne remonty, które, miejmy nadzieję, uchronią ten absolutnie unikatowy skrawek naszego kraju od zniszczenia.

Kotań - drewniana cerkiew

 Kotań - cerkiew p.w. śś. Kosmy i Damiana


Cerkiew w Kotani i dolina, w której się znajduje to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Na terenie wokół cerkwi od 1963 r. z inicjatywy konserwatora zabytków, Olgierda Łotoczki, zaczęto zbierać okoliczne, zniszczone krzyże, które stworzyły małe lapidarium tutejszej kamieniarki.

Zdjęcia: Andrzej Bagiński

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Architektura drewniana , a cerkwie w szczególności to mój ulubiony temat, podsycany poprzez ciekawe zdjęcia i artyluły zamieszczane na PK jak choćby ten o kotańskim zabytku.

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2011-03-19  13:13:16
Drzwi do cerkwi otwiera ponad 30 centymetrowy klucz. Przemiła Pani opiekująca się na co dzień świątynią bardzo chętnie opowiada niejedną historię związaną z okolicą. Mieliśmy też przyjemność poznania "szalonego kamieniarza" bez którego lapidarium nie odzyskałoby swego dawnego blasku. pozdrawiam Obu Panów Autorów piękne zdjęcia i sama prawda ze słów płynąca

Autor: gosc_serwisu03  & nbsp;Dodano: 2009-11-10  21:42:48

Teraz zwiedzasz

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości