Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Haczów. Multimedalista

Gotycki kościółek w Haczowie jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze jest największym drewnianym kościołem w Europie, po drugie jednym z najstarszych w Polsce. Może się ponadto poszczycić największym w naszym kraju zespołem XV-wiecznych malowideł figuralnych.

Świątynia pochodzi z XIV w. i została, podobnie jak pięć innych drewnianych kościółków południowej Małopolski (Binarowa, Blizne, Dębno, Lipnica Murowana i Sękowa) wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Od czasów powstania kościół w Haczowie był kilkakrotnie przebudowywany - w XVII w. jego konstrukcja wzbogaciła się o okazałą wieżę-dzwonnicę, wtedy to prawdopodobnie budowlę otoczyły także ogromne soboty, czyli niskie, wsparte na słupach i przykryte dachem podcienia.

Haczów – gotycka Pieta

Haczów - kościół pomocniczy pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Michała Archanioła. Beskid Niski

Kościół w Haczowie

Kolejna przebudowa miała miejsce w roku 1784 r., kiedy przy kościele wzniesiono kaplicę Matki Bożej, w której została umieszczona otaczana kultem - gotycka Pieta z ok. 1400 roku (niestety obecnie w kościółku zobaczyć można jedynie jej kopię, ponieważ oryginał przeniesiono do nowej świątyni).

Z cudowną figurą wiąże się pewna legenda – miejscowa tradycja głosi bowiem, że święta figura "przyszła wodą" i zatrzymała się pod świątynią, której to parafianie przenieśli ją do środka. W podzięce Maria postanowiła otoczyć miejscową ludność szczególną opieką. W 1997 r. odbyła się koronacja i intronizacja Piety, a dwa razy do roku organizowany jest w Haczowie odpust ku czci Matki Bożej.

W ołtarzu głównym świątyni umieszczona jest kolejna – również gotycka - rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, najcenniejszym zabytkiem kościelnej dekoracji są jednak wspaniałe polichromie. Malowidła pochodzą z różnych okresów, a najstarsze, datowane na rok 1494, zachowały się na ścianach nawy i prezbiterium. Ukazują m.in. Mękę Pańską, zabójstwo św. Stanisława i koronację Najświętszej Marii Panny. Co ciekawe część monumentalnej, figuralnej polichromii, którą możemy oglądać na stropie zachowała się na 11 deskach odnalezionych w 1969 r. na strychu świątyni i dopiero w 2000 r. umieszczonych ponownie na swoim miejscu. Brakujące fragmenty dekoracji stropu uzupełniono malowidłami wg koncepcji Jerzego Gadomskiego.

W haczowskim kościele na uwagę zasługują także cztery barokowe ołtarze boczne, wprowadzone tutaj ponownie po konserwacji w 2000 r.

Haczów – pusto, a czasem głucho

Niestety odkąd w XX wieku w Haczowie powstała murowana świątynia (do niej to właśnie przeniesiono cudowną Pietę) w zabytkowym malowniczym kościółku, nad którym pieczę sprawuje teraz miejscowa parafia, zaprzestano odprawiać nabożeństwa.. Tak więc i zwiedzanie świątyni jest nieco utrudnione, i możliwe dopiero po uzgodnieniu z jej opiekunami.

Badania dendrologiczne

Ciekawostką związaną z kościołem w Haczowie jest fakt, że przez długi czas uchodził on za najstarszy drewniany obiekt sakralny w Polsce i datowany był na ok. 1380 rok.

Kościół w Haczowie jest jednym z sześciu małopolskich kościołów, które w 2003 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Beskid Niski

Haczów - ogromne przestrzenie gontowych dachów


Zmieniło się to, kiedy powszechne stały się badania dendrologiczne. Wówczas okazało się, że kościół w Haczowie został zbudowany o wiele później niż przypuszczano, a miano najstarszego przynależy się kościołowi z Tarnowa Pałuckiego w Wielkopolsce.


Zdjęcia: Szymon Narożniak

Autor: Aleksandra Białas

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Wspaniałe są te polskie drewniane kościoły zaliczone do listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO Dzięki za ten artykuł, bardzo przyda sie przy planowaniu fotopodróży po Polsce.

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2011-04-02  14:57:42

Teraz zwiedzasz

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości