Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Blizne. Liber pauperum

Miejscowość Blizne, choć niewielka, słynie z unikatowego w skali światowej zespołu kościelno-plebańskiego. Tak cennego, że wraz z pięcioma innymi małopolskimi kościółkami znalazł się on na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem, bo o nim mowa, zbudowano w połowie XV w. w stylu późnogotyckim na niewielkim wzniesieniu opadającym do rzeki Stobnica. Kościółek ma konstrukcję zrębową, stoi na niewysokim podmurowaniu, a otaczają go osiemnastowieczne ziemne wały obronne.

Gotycki kościółek w Bliznem jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury drewninej w Polsce. W 2003 r. kościół został wpisany na Listę Światowego zoedzictwa UNESCO. Pogórze DynowskieDużo by mówić o jego zabytkowych walorach, bowiem już w elementach więźby dachowej można dostrzec średniowieczne ciesielskie znaki montażowe. Tym, co najcenniejsze w tej niewielkiej świątyni jest oczywiście urzekające wnętrze, a przede wszystkim zdobiąca ściany i stropy barwna polichromia.

Wykonano ją na przestrzeni dwustu lat, bo między wiekami XVI a XVII, a przedstawia ona sceny religijne. Jest to swoista „liber pauperum”, księga dla ubogich, obrazkowy przekaz mający niepiśmiennym wiernym dać wskazówki jak moralnie żyć i przykładnie postępować. W bocznym ołtarzu stoi zaś wyrzeźbiona w lipowym drewnie figura Matki Bożej Łaski Pełnej pochodząca z ok. 1500 r. Prawdopodobnie powstała w warsztacie Wita Stwosza. Ołtarz pochodzi z wieku XVII. Został wstawiony w ramach zmiany wystroju kościoła, a umieszczony w nim obraz ukazuje Zwiastowanie.

W drewnianej, zbudowanej w 1699 r. wikarówce mieści się muzeum parafialne, na którego zbiory składają się cenne przedmioty pochodzące z kościoła - w tym rękopis "Willa Blizne episcopalis visitatia 1745" dotyczący wizytacji biskupa W.H. Sierakowskiego. W obejściu plebańskim zachował się ponadto drewniany, kryty słomą budynek gospodarczy wzniesiony około połowy XIX wieku. Wśród innych cennych drewnianych budowli znajdują się wozownia, szpital dla ubogich z połowy XIX w. i szkoła parafialna powstała w roku 1866.

Autor: Aleksandra Białas

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości