Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Uście Gorlickie. Portret Łemków

Uście Gorlickie to spora osada położona u południowego krańca Jeziora Klimkowskiego. Jest świetnym punktem wypadowym na wycieczki w Beskid Niski.

W miejscowości zachowała się typowa, drewniana cerkiew zachodniołemkowska z 1786 r. pod wezwaniem św. Paraskewy. Położona pośród drzew, otoczona kamiennym murkiem z ozdobnym wejściem prezentuje się bardzo malowniczo.

Uście Gorlickie - cerkiew p.w. św. ParaskewyNa cmentarzu w Uściu Gorlickim

 Uście Gorlickie- cerkiew p.w. św. Paraskewy oraz kaplica cmentarna z 1876 r.


We wnętrzu świątyni zachował się osiemnastowieczny ikonostas oraz polichromia z 1938 r. Mimo że wnętrze cerkwi nie przedstawia wielkiej wartości zabytkowej, warto do niego wejść. Zapach drewna przemieszany z zapachem kadzidła i odmienna kulturowo symbolika wynagrodzą nam w pełni ten pozorny wszak trud.

Cmentarz w Uściu GorlickimUście Gorlickie - na cmentarzu

 Uście Gorlickie - na cmentarzu


Niezwykle ciekawy zabytek - nie zabytek znajduje się na miejscowym cmentarzu. Błądząc pośród licznych nagrobków, wcześniej czy później natrafimy na pomnik, w którego centralnym miejscu znajduje się zdjęcie łemkowskiej pary. Na pewno zwrócimy na niego uwagę. Portret to zupełnie zwyczajny, tylko postacie na nim niezwyczajne. Wystające kości policzkowe i charakterystyczny układ oczu wiele mówią o zamieszkujących niegdyś te ziemie ludziach. Odmiennego pochodzenia, języka, zwyczajów i tragicznych losów.

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Ładna )
Brygida Kicińska
2020-01-20 23:20:32
Piękna gra światła.
Krzysztof Trojan
2020-01-20 13:01:09
Jeleń w Jeleniaku :)
Krzysztof Trojan
2020-01-20 13:00:22
*****
Waldemar Jan
2020-01-19 19:30:18
*****
Waldemar Jan
2020-01-19 19:29:20
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wystarczy wymienić takie atrakcje, jak jezioro Hańcza, Góra Cisowa, Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo czy Rutka, aby uświadomić sobie,...

Pozostałe krainy i miejscowości