Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» zwiedzamy Olsztyn k_Częstochowy

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
zwiedzamy Olsztyn k_Częstochowy

Tytuł zdjęcia: zwiedzamy Olsztyn k_Częstochowy


Autor: henkosz
Data dodania: 2017-01-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 945 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Góra Lipówki i Biakło znajduje się na południe od Góry Zamkowej(fotografia z kierunku Góry Zamkowej) . ............................................................................................. Góra Lipówki to Podcięta Turnia,Urwista Turnia, Grzybki, Płetwa................................................................. Góra Biakło z nazwana również Jurajskim Giewontem.Układ szczytowych skał przypomina słynnego śpiącego rycerza z nad Zakopanego. Tak, jak tatrzański bliźniak, górę zwieńcza żelazny, ażurowy krzyż; w 1993 roku  uczczono w taki sposób 15-lecie pontyfikatu papieża Jana Pawła II. podolsztyński Giewont sięga zaledwie 340 m n.p.m.  to o 1550 mniej, niż zakopiański . Skały na Biakle są popularnym miejscem wspinaczkowym. Noszą charakterystyczne nazwy: Blin, Sfinks, Okręt, Grab,Jałowiec czy Mnich. ........................................................................................................................................................ Wszystkie te ostańcowe wzniesienia które są widoczne na zdjęciu zbudowane są z grubych ławic twardego wapienia skalistego. Są one pozostałością po wyniesieniach dna płytkiego morza jurajskiego, które były miejscem bujnego rozwoju dennych organizmów (głównie gąbek i glonów). Te płycizny przypominały dzisiejsze rafy ciepłych oceanów, a wapień skalisty jest charakterystyczną skałą powstałą przy współudziale tych "kolonii". Na wapiennych blokach występują liczne żłobki, żebra i jamki krasowe - to klasyczny relief skał rozpuszczanych przez wody deszczowe. Podobny charakter rozpadlin widzieliśmy na poprzednich moich zdjęciach...>>>
Tagi: skalne zabytki  
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
A to ciekawe!:) Dziękuję za ciekawostki w opisie :)

Autor: Halina   Dodano: 2017-01-18  13:07:04
zobacz wszystkie komentarze w serwisie