Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamek Morsko - zakamarek

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Zamek Morsko - zakamarek

Tytuł zdjęcia: Zamek Morsko - zakamarek


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-07-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3976 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ruiny zamku w Morsku owiane są wieloma legendami. Jedna z nich mówi, że zamek został zbudowany przez bardzo zamożnego, ale okrutnego pana, który przechowywał w nim swoje skarby. Jego córka zakochała się w biednym chłopie ze wsi. Bogacz na wieść o tym wpadł w złość. Uwięziona w lochach córka wkrótce zmarła z głodu i wycieńczenia. Od tego czasu niedoszły zięć wypowiedział okrutnemu ojcu wojnę i wojował z nim tak długo, aż ten został złapany i powieszony. Złu los spotkała także sam zamek, który podczas ostatniej wyprawy swojego Pana został trafiony przez piorun i zniszczony.
Miejscowość: Morsko
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
Tagi: zaułki  
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych