Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

Tytuł zdjęcia: Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej


Autor: JureK
Data dodania: 2011-05-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.50  Ocen: 2  Odsłon: 1554 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Klasztor i kościół pw. Eliasza Proroka w 1629r. ufundowała wojewodzina krakowska hrabina Agnieszka Firlejowa z Tęczyńskich. W pierwotnym założeniu miał on spełniać rolę eremu - pustelni dla żyjących w odosobnieniu zakonników z polskiej , a potem z litewskiej i ruskiej prowincji Ojców karmelitów Bosych.Budowę zakończono w 1640r. Zespół budynków i budowli usytuowano na zboczu góry.
Miejscowość: Czerna
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych