Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Tu kiedyś stał ołtarz. Zajączkowo

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Tu kiedyś stał ołtarz. Zajączkowo

Tytuł zdjęcia: Tu kiedyś stał ołtarz. Zajączkowo


Autor: Dariusz Żuk
Data dodania: 2010-01-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3193 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jednonawowa świątynia z gotyckim portalem, zakrystią od północy, kruchtą od południa, dwoma szczytami od strony wschodniej i zachodniej. Do jej budowy użyto ociosanych polnych kamieni, spajanych zaprawą wapienną. Kościół był kryty dwuspadowym dachem, a zakrystia drewnianym daszkiem. Od strony zachodniej na dachu znajdowała się niewielka wieżyczka, na której wisiały trzy dzwony. Trzeba niezłej wyobraźni aby to wszystko zobaczyć, ale obok stoi tablica, na której jest przedstawiony wygląd kościółka z lat świetności. Ostatnią mszę odprawiono w 1834 r. a w 1865 r. na polecenie rządu pruskiego rozpoczęto rozbiórkę mimo sprzeciwu biskupa.
Miejscowość: Zajączkowo
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kościoły ruiny  
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych