Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Tryb

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Tryb

Tytuł zdjęcia: Tryb


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2020-09-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1097 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jaz  to budowla hydrotechniczna, stawiana najczęściej w poprzek rzeki lub kanału w celu spiętrzenia przepływającej wody, aby utrzymać stały poziom rzeki dla celów żeglugowych lub  ale to w ograniczonym tylko zakresie  dla zabezpieczenia przed powodzią, względnie do zaopatrywania się w wodę albo do celów energetycznych. Ten ogromny, metalowy, zapewne zużyty tryb, dziś mocno już skorodowany (na zdjęciu), wymieniony został z jazu przy młynie zbożowym w Lubiczu Dolnym, bo właśnie tam, tuż obok tej zapory, na terenie młyna, od wielu już lat leży.
Miejscowość: Lubicz
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
 
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych