Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cygański pałac

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Cygański pałac

Tytuł zdjęcia: Cygański pałac


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2020-09-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2693 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Powszechnie wiadomo, że Cyganie mają specyficzny gust. Nic więc dziwnego, że swoje domy budują na modłę pałacu i to w stylu maharadży. Taki właśnie obiekt stoi przy ul. Dworcowej w Lubiczu Dolnym (na zdjęciu). Podobno obecnie nikt w nim nie mieszka, więc obiekt o kubaturze ponad 260 m z setką ozdobnych detali oraz teren wokół niszczeje. Budowniczym tego nietypowego domu był prawdopodobnie Henryk Weiss  głowa zamożnego rodu z Lipna.
Miejscowość: Lubicz
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: pałace  
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych