Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Sygnaturka

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Sygnaturka

Tytuł zdjęcia: Sygnaturka


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2020-10-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1365 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na tyłach dachu kościoła pw. św. Stanisława w Lubiczu Dolnym zamontowana jest sygnaturka (na zdjęciu). Nie jest to jednak żadne dzieło artystyczne, które budziłoby powszechne zainteresowanie. Po raz pierwszy sygnaturka pojawiła się w architekturze sakralnej średniowiecza i wówczas w jej wnętrzu umieszczano dokumenty związane z fundacją kościoła, jako pamiątką dla przyszłych pokoleń.
Miejscowość: Lubicz
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych