Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ruiny zamku krzyżackiego. Radzyń Chełmiński.

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Ruiny zamku krzyżackiego. Radzyń Chełmiński.

Tytuł zdjęcia: Ruiny zamku krzyżackiego. Radzyń Chełmiński.


Autor: Piotr Maciejewski
Data dodania: 2012-02-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 2911 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Potężny zamek radzyński skutecznie opierał się atakom polskiego wojska w 1410 roku. Także miasto stało po stronie Krzyżaków. Przybyły spod nieudanego oblężenia Malborka król Władysław Jagiełło, z powodu braku ciężkiej artylerii nie zamierzał nawet szturmować warowni, nie chcąc tracić wojska na darmo. Najwyżsi dowódcy uzgodnili tylko fortel polegający na pozorowanym ataku, mający na celu wystraszenie obrońców. Gdy jednak w polskim obozie rozeszła się wieść o planowanym ataku na zamek, rozochocone wojsko pod dowództwem nieznanego rycerza, bez rozkazu króla zasypało obrońców gradem strzał i pocisków. Zastraszona i zaskoczona załoga zamku broniła się niemrawo, tak iż po kilku godzinach udało się sforsować bramę i zmusić Krzyżaków do poddania się. Król darował życie wszystkim oblężonym, biorąc w niewolę tylko 15 starszych rycerzy zakonnych. (zaczerpnięto z portalu "Zamki Polskie - ciekawostki."
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
przydatne foto:)

Autor: Henryk Mieszkowski   Dodano: 2012-03-01  00:13:39
Rewelacja, z klimatem !

Autor: Krystyna   Dodano: 2012-02-07  08:38:47
zobacz wszystkie komentarze w serwisie