Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Jelenia GóraWłącz pokaz slajdów

Cieplice Zdrój
Cieplice Zdrój
Cieplice Zdrój.
Cieplice Zdrój.
Polskie  NAJ
Jelenia Góra - ratusz
Jelenia Góra - kościół Łaski
Jelenia Góra - ulica miasta
Jelenia Góra - ulica
Jelenia Góra - barokowa kaplica w średniowiecznej basti
Jelenia Góra - stare miasto
Jelenia Góra - ulica na starym mieście
Jelenia Góra - barokowe płyty epitafijne
Jelenia Góra - portal kościoła parafialnego
Jelenia Góra - Mały Rynek
Jelenia Góra - jeleniogórskie podcienia
Jelenia Góra - przy rynku
Jelenia Góra - podcienia przy rynku
Jelenia Góra - portal cerkwi Piotra i Pawła
Jelenia Góra - krzyże pokutne
Jelenia Góra

Jelenia Góra

miejscowość

Jelenia Góra leży w północnej części kotliny Jeleniogórskiej u zbiegu Bobru i Kamiennej. Otaczają ją cztery górskie pasma: Góry Izerskie, Kaczawskie, Karkonosze i Rudawy Janowickie. Jak głosi inskrypcja umieszczona na ratuszu, miasto założył Bolesław Krzywousty.

Rynek w Jeleniej Górze jest jednym z najładniejszych w Polsce. Tworzy prostokątny plac otoczony barokowymi domami z podcieniami. Niestety budynki wielokrotnie przebudowywano i "modernizowano" do tego stopnia, że wiele z nich utraciło swój barokowy charakter – na ich elewacjach nie dojrzymy elementów zdobniczych typowych dla tej epoki. Kamieniczki są jednak niezwykle malownicze, a gdy spojrzeć na ich fotografię zrobioną z lotu ptaka, wyglądają jak ręcznie malowane, dopieszczone w każdym calu miniaturki domów.

Czołowe miejsce na rynku zajmuje ratusz z przybudówkami – od czasów powstania (pocz. XVI w.) kilkakrotnie niszczony, odbudowano go w XVIII w. Obok niego studnia miejska, a zdobi ją statua Neptuna, również z tego samego stulecia.

W Jeleniej Górze szczególnie ciekawe są także dwa kościoły. Pierwszy z nich - św. Erazma i Pankracego, pochodzi z XVI . (odbudowano go po pożarze, jaki strawił go w 1549 r.). Dostrzeżemy w nim wiele gotyckich detali, jak portale kruchty. Wnętrze zdobią liczne rzeźby świętych – Erazma, Jana Chrzciciela, Pawła i wielu, wielu innych. Drugą ze świątyń jest XVIII-wieczny kościół Św. Krzyża – jeden z nielicznych tzw. Kościołów Łaski zbudowany na Śląsku przez ewangelików. Zachowały się w nim piękne polichromie.

Miasto niegdyś otaczały wysokie na 7 metrów mury obronne. I to podwójnym pierścieniem. Niewiele jednak z nich pozostało. Do dziś przetrwały tylko wieże bramne – Wojanowska i Bramy Zamkowej z fragmentem muru.