Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Jelenia GóraWłącz pokaz slajdów

Jelenia Góra
Jelenia Góra - śródmieście
Jelenia Góra - śródmieście
Jelenia Góra - śródmieście
Jelenia Góra - śródmieście
Jelenia Góra - śródmieście
Jelenia Góra - śródmieście
Jelenia Góra - ulica 1-go Maja
Jelenia Góra - ulica 1-go Maja, Kościół Garnizonowy
Jelenia Góra - okolice szkoły tzw. Handlówki
Jelenia Góra - cerkiew śśw. Piotra i Pawła, wejście do świątyni
Jelenia Góra - Brama Wojanowska
Jelenia Góra - ulica M.Konopnickiej
Jelenia Góra - Baszta Wojanowska
Jelenia Góra - kościół pw. św. Erazma i Pankracego
Jelenia Góra - widok na miasto z dzielnicy Zabobrze
Jelenia Góra - panorama miasta
Jelenia Góra. Nowy krzyż na Zabobrzu
Jelenia Góra - okolice dzielnicy Zabobrze
Jelenia Góra - panorama miasta. Widok z tzw. Krzyża (Zabobrze)
Jelenia Góra

Jelenia Góra

miejscowość

Jelenia Góra leży w północnej części kotliny Jeleniogórskiej u zbiegu Bobru i Kamiennej. Otaczają ją cztery górskie pasma: Góry Izerskie, Kaczawskie, Karkonosze i Rudawy Janowickie. Jak głosi inskrypcja umieszczona na ratuszu, miasto założył Bolesław Krzywousty.

Rynek w Jeleniej Górze jest jednym z najładniejszych w Polsce. Tworzy prostokątny plac otoczony barokowymi domami z podcieniami. Niestety budynki wielokrotnie przebudowywano i "modernizowano" do tego stopnia, że wiele z nich utraciło swój barokowy charakter – na ich elewacjach nie dojrzymy elementów zdobniczych typowych dla tej epoki. Kamieniczki są jednak niezwykle malownicze, a gdy spojrzeć na ich fotografię zrobioną z lotu ptaka, wyglądają jak ręcznie malowane, dopieszczone w każdym calu miniaturki domów.

Czołowe miejsce na rynku zajmuje ratusz z przybudówkami – od czasów powstania (pocz. XVI w.) kilkakrotnie niszczony, odbudowano go w XVIII w. Obok niego studnia miejska, a zdobi ją statua Neptuna, również z tego samego stulecia.

W Jeleniej Górze szczególnie ciekawe są także dwa kościoły. Pierwszy z nich - św. Erazma i Pankracego, pochodzi z XVI . (odbudowano go po pożarze, jaki strawił go w 1549 r.). Dostrzeżemy w nim wiele gotyckich detali, jak portale kruchty. Wnętrze zdobią liczne rzeźby świętych – Erazma, Jana Chrzciciela, Pawła i wielu, wielu innych. Drugą ze świątyń jest XVIII-wieczny kościół Św. Krzyża – jeden z nielicznych tzw. Kościołów Łaski zbudowany na Śląsku przez ewangelików. Zachowały się w nim piękne polichromie.

Miasto niegdyś otaczały wysokie na 7 metrów mury obronne. I to podwójnym pierścieniem. Niewiele jednak z nich pozostało. Do dziś przetrwały tylko wieże bramne – Wojanowska i Bramy Zamkowej z fragmentem muru.