Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Kazimierz DolnyWłącz pokaz slajdów

Ruiny zamku z farą w tle
Kirkut w Kazimierzu Dolnym
Macewa kapłańska
Macewa lewity
Macewa
Macewa z Kazimierza Dolnego
Przylaszczka kazimierska
Mur z macew
Kirkut w Kazimierzu Dolnym
Kirkut w Kazimierzu Dolnym - macewy
Kazimierskie macewy
Korzeniowy Dół zimą
Korzeniowy Dół
Zimowy rynek
Zamek w Kazimierzu Dolnym
Rynek
Inskrypcja na nagrobku
Stare nagrobki
Korzeniowy korzeń
Wąwóz Korzeniowy Dół
Kazimierz Dolny - Artykuły / Felietony
Miasteczko Kazimierz Dolny

Miasteczko Kazimierz Dolny (felieton)

Kazimierz Dolny to nie tylko galerie sztuki, festiwale i turyści przechadzający się nadwiślańskim bulwarem. To miasteczko z krwi i kości. Ze swoim niepowtarzalnym klimatem, sennością, pustką i wałęsającymi się kotami. Zapraszamy do odwiedzenia Kazimierza - miasteczka, zamiast Kazimierza - zabytku lub może zbytku... jak kto woli.

 
Artykuł dodano: 2024-09-13 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

miejscowość

Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce. Oprócz bogactwa zabytków cechuje go niezwykle malownicze położenie. Miasteczko usytuowane jest na prawym brzegu Wisły, w najwęższym i najbardziej urozmaiconym krajobrazowo miejscu jej przełomu przez Wyżyny Środkowopolskie, u wylotu doliny małego potoku Grodarz.

Kazimierz Dolny jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców niedalekiego Lublina, ale przede wszystkim miasteczko upodobali sobie warszawiacy, którzy zjeżdżają tutaj gromadnie zwłaszcza podczas weekendów.

Kazimierz Dolny to właściwie jeden wielki zabytek. Oprócz jednego z najpiękniejszych w Polsce rynków możemy zwiedzić w miasteczku wspaniałe renesansowe kamienice, słynne spichlerze z końca XVI i początku XVII wieku, ruiny gotyckiego zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego oraz kamienną basztę służącą niegdyś jako latarnia dla statków płynących po Wiśle. Oddzielnej wzmianki wymaga tutejszy kościół Farny, w którym znajdują się przepiękne organy z 1620 r. - jedne z najstarszych w Polsce.

Urzekające są także okolice Kazimierza. Warto wybrać się stąd na wycieczkę na niezwykle widokową Górę Trzech Krzyży, wznoszącą się nad miastem, do okolicznych wąwozów - Korzeniowego Dołu, Norowego Dołu oraz wąwozu Małachowskiego, a także do pobliskiego Męćmierza.