Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Kazimierz DolnyWłącz pokaz slajdów

Miasteczko Kazimierz
Góra trzech krzyży2
Góra trzech krzyży - panorama
Góra trzech krzyży
Korzeniowy Dół
Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja
RUINY ZAMKU W KAZIMIERZU DOLNYM
RUINY ZAMKU W KAZIMIERZU DOLNYM
RUINY ZAMKU W KAZIMIERZU DOLNYM
RUINY ZAMKU W KAZIMIERZU DOLNYM
Zabytkowa studnia
Kamienica braci Przybyłów
Smakowite koguty
Klasztor Reformatów w Kazimierzu Dolnym
Klasztor Reformatów w Kazimierzu Dolnym
Spacerując po Kazimierzu Dolnym
Muzeum - Kamienica Celejowska
Muzeum - Kamienica Celejowska
Spacerując po Kazimierzu Dolnym
Spacerując po Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny - Artykuły / Felietony
Miasteczko Kazimierz Dolny

Miasteczko Kazimierz Dolny (felieton)

Kazimierz Dolny to nie tylko galerie sztuki, festiwale i turyści przechadzający się nadwiślańskim bulwarem. To miasteczko z krwi i kości. Ze swoim niepowtarzalnym klimatem, sennością, pustką i wałęsającymi się kotami. Zapraszamy do odwiedzenia Kazimierza - miasteczka, zamiast Kazimierza - zabytku lub może zbytku... jak kto woli.

 
Artykuł dodano: 2024-10-16 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

miejscowość

Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce. Oprócz bogactwa zabytków cechuje go niezwykle malownicze położenie. Miasteczko usytuowane jest na prawym brzegu Wisły, w najwęższym i najbardziej urozmaiconym krajobrazowo miejscu jej przełomu przez Wyżyny Środkowopolskie, u wylotu doliny małego potoku Grodarz.

Kazimierz Dolny jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców niedalekiego Lublina, ale przede wszystkim miasteczko upodobali sobie warszawiacy, którzy zjeżdżają tutaj gromadnie zwłaszcza podczas weekendów.

Kazimierz Dolny to właściwie jeden wielki zabytek. Oprócz jednego z najpiękniejszych w Polsce rynków możemy zwiedzić w miasteczku wspaniałe renesansowe kamienice, słynne spichlerze z końca XVI i początku XVII wieku, ruiny gotyckiego zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego oraz kamienną basztę służącą niegdyś jako latarnia dla statków płynących po Wiśle. Oddzielnej wzmianki wymaga tutejszy kościół Farny, w którym znajdują się przepiękne organy z 1620 r. - jedne z najstarszych w Polsce.

Urzekające są także okolice Kazimierza. Warto wybrać się stąd na wycieczkę na niezwykle widokową Górę Trzech Krzyży, wznoszącą się nad miastem, do okolicznych wąwozów - Korzeniowego Dołu, Norowego Dołu oraz wąwozu Małachowskiego, a także do pobliskiego Męćmierza.