Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» kot najlepszym przyjacielem człowieka

Galeria: Bytom Odrzański Włącz pokaz slajdów

 
kot najlepszym przyjacielem człowieka

Tytuł zdjęcia: kot najlepszym przyjacielem człowieka


Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)
Data dodania: 2011-05-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 3  Odsłon: 3429 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Przez piękny, zabytkowy bytomski kroczą dwie postacie, ubrane w XVIII-wieczne mieszczańskie stroje. Mężczyzna idzie na miękkich nogach, dopija jeszcze resztkę piwa. Wspiera się na ramieniu skupionego i poważnego kota w butach. Co oni tu robią? Dowiemy się tego z wierszowanego napisu na tablicy wmurowanej między chodnikowe kostki: "Miły gościu zdaj się na czarnego kocura, który przez cztery wieki nie skąpił nikomu opieki, a teraz pomoże tobie, gdy podochocony nie będziesz wiedział, w które zmierzać strony." Napis wskazuje, że kot żyje w bytomskiej legendzie od 400 lat i pełni ważną rolę: pomaga trafić podpitym mieszkańcom i gościom do domu. Czy legenda powstała wieki temu  nie sposób dociec. Kot i jego podchmielony towarzysz stanęli na rynku w 2007 roku i stali się lokalną ciekawostką. Nie wszystkim się te dwie postacie podobają. Kot może i pełni ważną rolę, ale  było nie było  to pomnik pijaka. Kocia legenda obrasta już tradycją. W sierpniu 2010 roku na bytomskim rynku po raz pierwszy zorganizowano Szukanie Kota. Uczestnicy zabawy kierując się wskazówkami ze sceny szukali ukrytej w mieście miniaturki pomnika. Impreza ma wejść na stałe do kalendarza miejskich wydarzeń. (wg http://www.krajoznawcy.info.pl/Bytom-Odrzanski-Kot-zaprowadzi-do-domu-a1124.php)
Miejscowość: Bytom Odrzański
Kraina: Ziemia Lubuska
Województwo: lubuskie
Schowaj mapę

Bytom Odrzański

Bytom Odrzański (niem. Beuthen an der Oder) leży na lewym brzegu Odry (Środkowe Nadodrze) w obrębie Pradoliny Barycko-Głogowskiej (na jej skraju). Ok. 6 km na południe od miasta znajdują się Wzgórza Dalkowskie.

Bytom Odrzański wzmiankowany był już w 1005 roku. Średniowieczny gród słowiański, znany z obrony przed wojskami niemieckimi cesarza Henryka V w 1109 roku (idącego wówczas na Głogów), wymienia w swoich kronikach Gall Anonim.W 1157 roku gród został spalony przez wycofujące się przed Niemcami wojska polskie.

Prawa miejskie miasto uzyskało około połowy XIII wieku. W latach 1289-1504 Bytom należał do Piastów śląskich. Od 1331 znalazł się pod zwierzchnictwem Czech. W 1469 miasto przeszło w ręce prywatnych właścicieli. Nabywcą był ród rycerski Glaubitzów. W latach 1526-1561 właścicielami miasta byli Rechenbergowie. Od 1561 roku miasto należało do rodziny Schönaichów.

Pod rządami Habsburgów, od 1526, następuje rozkwit miasta - największy w latach 1580-1618, za panowania Fabiana i Jerzego von Schönaichów. W latach 1601-1628 działało tutaj słynne w Europie kalwińskie gimnazjum akademickie z prawem nadawania tytułów bakałarza i magistra - tzw. "Schönaichianum". Jednym z absolwentów tegoż gimnazjum był wielki pisarz i poeta niemiecki - Martin Opitz.

Od 1742 miasto należało do Prus. W XIX wieku posiadało kanalizację i wodociągi. 13 lutego 1945 r. Bytom został zajęty przez wojska radzieckie. Poważnie zniszczone miasto przejęła wkrótce administracja polska. Dotychczasowi mieszkańcy zostali wysiedleni do Niemiec i zastąpieni polskimi osadnikami.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: kot najlepszym przyjacielem człowieka
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
:)

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2011-05-20  17:23:43
znając nasze realia myślę, że koty by się nie wyrobiły, zwłaszcza w sobotnie noce...;0) pozdrawiam, Aniu!

Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)   Dodano: 2011-05-18  08:26:05
dziękuję! trochę mnie zaskoczyła idea takiego pomnika, ale wygląda bardzo fajnie, jest wielkości człowieka, więc pewnie sporo osób robi sobie z nim zdjęcia:0) pozdrawiam!

Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)   Dodano: 2011-05-17  14:26:13
Interesujący obraz, ciekawy opis.

Autor: Szymon01   Dodano: 2011-05-17  13:04:15
zobacz wszystkie komentarze w serwisie