Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: NałęczówWłącz pokaz slajdów

Jedna z wielu kapliczek przed miejscowym kościołem
pomnik ofiar pomordowanych przez Niemców
w Nałęczowie
w Nałęczowie
Nałęczowski obrazek
Nałęczowskie łabędzie
Miejski targ
Jedna z okazałych willi przy głównej ulicy miasteczka - Alei Lipowej
Zabytkowa brama parkowa po zmierzchu
Szopka przed pałacem Małachowskich
Nałęczowski cmentarz
Zabytkowa nekropolia w Nałęczowie
Stare Łazienki
Nałęczów - stary krzyż przydrożny
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy - domek grecki
Stare Łazienki w Parku Zdrojowym
Mauzoleum Adama Żeromskiego - elewacja tylna
Mauzoleum Adama Żeromskiego
Mauzoleum Adama Żeromskiego
Nałęczów

Nałęczów

miejscowość

Nałęczów to malowniczo położone w dolinach rzek Bystrej i Bochotniczanki miasto uzdrowiskowe. Leczy się tu przede wszystkim choroby krążenia i nadciśnienie tętnicze oraz schorzenia narządów ruchu.

Historia uzdrowiska sięga roku 1751, kiedy kupił tu ziemię starosta wąwolnicki Stanisław Małachowski herbu Nałęcz (od którego pochodzi nazwa miejscowości). W latach 1771 - 1775 wzniósł on okazały barokowy pałac według projektu Ferdynanda Naxa, który do dzisiaj jest najważniejszym zabytkiem miasteczka. Mieści się tu, przede wszystkim, Muzeum Bolesława Prusa, który w Nałęczowie leczył się z agorafobii. Przez wiele lat mieszkał i tworzył właśnie w tym pałacu. Tu powstały m.in.: "Placówka", "Lalka" oraz "Kroniki".

Innym sławnym mieszkańcem Nałęczowa był Stefan Żeromski, który za pieniądze otrzymane w ramach honorarium za "Popioły" zbudował tu swoją letnią rezydencję. Drewniana kryta gontem "Chata Żeromskiego" została zbudowana w 1905 r. według projektu Jana Koszyca - Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Od 1928 roku mieści muzeum biograficzne pisarza.

Poza pałacem Małachowskiego i muzeum Żeromskiego najważniejszą atrakcją Nałęczowa jest rozległy i pięknie utrzymany Park Zdrojowy z licznymi ciekawymi obiektami architektonicznymi. Poza tym będąc w miasteczku koniecznie trzeba obejrzeć słynne nałęczowskie pensjonaty i wille z przełomu XIX i XX wieku budowane w stylu: zakopiańskim, włoskim i szwajcarskim.

Ze swoimi licznymi atrakcjami i specyficznym klimatem Nałęczów to świetna alternatywa dla turystów, których zmęczył gwar niedalekiego Kazimierza. Tutaj jest zdecydowanie bardziej pusto, bardziej zielono, a samo miasteczko wydaje się być obszerniejsze.