Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: NałęczówWłącz pokaz slajdów

DREWNIANA KAPLICA W NAŁĘCZOWIE
MUZEUM STEFANA ŻEROMSKIEGO W NAŁĘCZOWIE
WILLA  PODGÓRZE \ W NAŁĘCZOWIE.
WILLA  PODGÓRZE \ W NAŁĘCZOWIE.
kapliczka w Naleczowie
fontanna na podwórku Willi Ewelina
zabudowa drewniana Nałeczowa
Stare Łazienki Naleczow
zabudowa drewniana
kawiarnia Ewelina
drewniana zabudowa Naleczowa
Nałęczów - ławeczka Bolesława Prusa w Parku Zdrojowym
Nałęczów - Park Zdrojowy
Nałęczów - Park Zdrojowy
Nałęczów - kawiarnia przy Pałacu Małachowskich
NAŁĘCZÓW
NICZEGO TU JUŻ  NIE BRAKUJE ???
SKROMNIUTKA  KAPLICZKA .
PIĘKNA RZEŻBA W PRZYDROŻNEJ KAPLICZCE W NAŁĘCZOWIE.
OPUSZCZONY,    PORZUCONY - ???
Nałęczów

Nałęczów

miejscowość

Nałęczów to malowniczo położone w dolinach rzek Bystrej i Bochotniczanki miasto uzdrowiskowe. Leczy się tu przede wszystkim choroby krążenia i nadciśnienie tętnicze oraz schorzenia narządów ruchu.

Historia uzdrowiska sięga roku 1751, kiedy kupił tu ziemię starosta wąwolnicki Stanisław Małachowski herbu Nałęcz (od którego pochodzi nazwa miejscowości). W latach 1771 - 1775 wzniósł on okazały barokowy pałac według projektu Ferdynanda Naxa, który do dzisiaj jest najważniejszym zabytkiem miasteczka. Mieści się tu, przede wszystkim, Muzeum Bolesława Prusa, który w Nałęczowie leczył się z agorafobii. Przez wiele lat mieszkał i tworzył właśnie w tym pałacu. Tu powstały m.in.: "Placówka", "Lalka" oraz "Kroniki".

Innym sławnym mieszkańcem Nałęczowa był Stefan Żeromski, który za pieniądze otrzymane w ramach honorarium za "Popioły" zbudował tu swoją letnią rezydencję. Drewniana kryta gontem "Chata Żeromskiego" została zbudowana w 1905 r. według projektu Jana Koszyca - Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Od 1928 roku mieści muzeum biograficzne pisarza.

Poza pałacem Małachowskiego i muzeum Żeromskiego najważniejszą atrakcją Nałęczowa jest rozległy i pięknie utrzymany Park Zdrojowy z licznymi ciekawymi obiektami architektonicznymi. Poza tym będąc w miasteczku koniecznie trzeba obejrzeć słynne nałęczowskie pensjonaty i wille z przełomu XIX i XX wieku budowane w stylu: zakopiańskim, włoskim i szwajcarskim.

Ze swoimi licznymi atrakcjami i specyficznym klimatem Nałęczów to świetna alternatywa dla turystów, których zmęczył gwar niedalekiego Kazimierza. Tutaj jest zdecydowanie bardziej pusto, bardziej zielono, a samo miasteczko wydaje się być obszerniejsze.