Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Krzyż przydrożny

Galeria: Ołobok Włącz pokaz slajdów

 
Krzyż przydrożny

Tytuł zdjęcia: Krzyż przydrożny


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2008-11-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.11  Ocen: 9  Odsłon: 3998 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Krzyż ten stoi niedaleko cmentarza i jest świadectwem nie tylko ludowej pobożności, ale wytycza także granice wsi i pól. Dlatego tak wiele tego typu obiektów można spotkać przy dawnych traktach.
Miejscowość: Ołobok
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Schowaj mapę

Ołobok

Ołobok to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice. Leży u zbiegu rzek:Gniłej Baryczy, Ołoboku i Prosny, ok. 17 km na wschód od Ostrowa Wlkp i około 10 km od Kalisza. Miejscowość była wzmiankowana już w 1136 roku. Leży na trasie szlaku cysterskiego.

W 1213 roku książę wielkopolski Władysław Odonic ufundował w miejscowości klasztor dla cystersek z Trzebnicy. Pochodzące z Niemiec zakonnice sprowadziły w połowie XIV w. niemieckich osadników, co znacznie przyczyniło się do rozwoju wsi. Wieś zachowała pochodzący z tamtego okresu układ przestrzenny.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Krzyż przydrożny
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Wszyscy mają rację. Czasem były drogowskazami, czasem określały granice miejscowości ale też upamiętniały jakieś zjawisko, wypadek lub zdarzenie. Pełniły także rolę przydrożnych miejsc odpoczynków i modlitw. najważniejsze, że były bo mamy co fotografować. Nowych jest coraz mniej i pewnie kiedyś nikt już nie będzie stawiał krzyży w przygodnych miejscach. No może w miejscach wypadków drogowych, bo to ostatnio modne. Dziękuję wszystkim za miłe komentarze. Marylko ale mnie podsumowałaś -:)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-02-10  16:22:23
Krzysztofie, krzyż jest piękny, ale jego urodę i niezwykłość wydobyłeś dzięki chwili, w której robiłeś zdjęcie - słońce pięknym kolorem niebo zabarwiło a Ty ten moment wspaniale wykorzystałeś

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2013-02-09  22:33:22
NEMO - ile ludzi tyle przekazów i legend ... :)

Autor: jrac   Dodano: 2013-02-09  22:00:48
Spotkałem się też z takimi opiniami mówiącymi że spełniały one rolę drogowskazów przy głównych drogach , ale ile jest prawdy w tym to nie wiem :)

Autor: NEMO   Dodano: 2013-02-09  21:23:43
Mój dziadek kiedyś na zadane mu przeze mnie pytanie - Dlaczego przy wiejskich drogach jest tak wiele krzyży? Odpowiedział mi, że krzyże przydrożne stawiano na "początku" i "końcu" wsi, aby chroniły przed chorobą, plagami i nieurodzajami.

Autor: jrac   Dodano: 2013-02-09  21:17:42
zobacz wszystkie komentarze w serwisie