Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Akwedukt w ogrodzie romantycznym w Arkadii

Galeria: Arkadia Włącz pokaz slajdów

 
Akwedukt w ogrodzie romantycznym w Arkadii

Tytuł zdjęcia: Akwedukt w ogrodzie romantycznym w Arkadii


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-11-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Pobierz tapetę na pulpit z tym zdjęciem
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4344 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zabytkowy ogród romantyczny w Arkadii został założony w 1778 r. przez księżnę Helenę, żonę właściciela niedalekiego Nieborowa, księcia Michała Radziwiłła. Przez cały okres budowy nadzorowała ona prace w parku i współuczestniczyła w tworzeniu założeń architektonicznych.
Miejscowość: Arkadia
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Schowaj mapę

Arkadia

W Arkadii znajduje się najsłynniejszy ogród romantyczny w Polsce. Założony został w 1778 r. przez żonę właściciela niedalekiego Nieborowa, księcia Michała Radziwiłła, Helenę. Stronę architektoniczną i ogrodniczą Arkadii, czyli krainy szczęśliwości, opracował architekt Bogumił Zug, a później Henryk Ittar przy ścisłym współudziale księżnej. Do utworzenia parku zwieziono tysiące okazów drzew i krzewów, z okolicznych pól ściągnięto setki głazów, osuszono i uregulowano brzegi rzeczki Łupii (Skierniewki), urządzono staw i kaskady, sprowadzono starożytne nagrobki, urny, wazy oraz rzeźby.

Nic dziwnego, że w niedługim czasie ten niewielki park stał się najbardziej znanym ogrodem romantycznym w Polsce, a zagraniczni goście stawiali Arkadię w rzędzie najpiękniejszych ogrodów Europy.

Obecnie tutejszy park wraz z pałacem w Nieborowie stanowi oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Arkadia jest jedynym w Polsce zabytkiem architektury ogrodowej, który zachował w znacznej części elementy koncepcji przestrzennych z końca XVIII w. W parku zachowało się wiele ciekawych budowli m.in. Świątynia Diany, ceglany akwedukt, tzw. Dom Arcykapłana, Dom Murgrabiego, do którego przylega Łuk Grecki, Domek Gotycki oraz Jaskinia Sybilli.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Akwedukt w ogrodzie romantycznym w Arkadii
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych