Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» KOLEGIATA W TUMIE

Galeria: Tum Włącz pokaz slajdów

 
KOLEGIATA W TUMIE

Tytuł zdjęcia: KOLEGIATA W TUMIE


Autor: Anna Tomaszewska
Data dodania: 2013-02-21
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2406 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kolegiata w Tumie należy do jednych z najciekawszych i najbardziej znanych obiektów tego typu w Polsce. Ta romańska świątynia została wzniesiona w latach 1141-1161 za sprawą (jak się przyjmuje) arcybiskupa gnieźnieńskiego, Janika. Wcześniej w tym miejscu istniało opactwo benedyktynów p.w. NMP, którego początki sięgają około roku 1000. Jego założycielem był prawdopodobnie św. Wojciech.
Miejscowość: Tum
Kraina: Ziemia Łódzka
Województwo: łódzkie
Tagi: ruiny  
Schowaj mapę

Tum

Wieś Tum położona jest w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Góra Świętej Małgorzaty, w odległości około 2,5 km na wschód od centrum dzisiejszej Łęczycy. Nazwa pochodzi od wybudowanego tu w XII w. kościoła - w średniowieczu w ten sposób nazywano kolegiaty.

Na miejscu dzisiejszej wsi Tum i na południowy zachód od niej istniał gród, a w VII wieku na ówczesnym prawym brzegu Bzury znajdowała się osada targowa - ówczesna Łęczyca. Po zniszczeniach dokonanych przez Krzyżaków miasto przeniesiono na mniej zabagniony teren. Według legendy na przełomie X i XI w. (prawdopodobnie w 997 r.) z inicjatywy świętego Wojciecha powstało tu pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego. W 1140 r. opactwo przeniesiono do Mogilna. W miejscu opactwa benedyktynów, w latach 1141-1161 wybudowana została kolegiata będąca kościołem pomocniczym arcybiskupów gnieźnieńskich.

W średniowiecznym Tumie (czyli Łęczycy), powstała jedna z pierwszych szkół kolegiackich w Polsce, która przetrwała do XVIII w.

Zabytkowa Archikolegiata jest największym kościołem romańskim w Polsce i jednym z najwspanialszych przykładów architektury romańskiej. Budowę świątyni przypisuje się arcybiskupowi gnieźnieńskiemu Janowi Janikowi. Została konsekrowana w 1161 w obecności książąt dzielnicowych i hierarchów Kościoła. W ciągu wieków przebudowywana w różnych stylach; pod koniec XX w. przywrócono jej pierwotny wygląd.

Według legendy spoczął w niej Piotr Włost i abp gnieźnieński Jan Janik oraz kilku innych włodarzy Kościoła - w trakcie wykopalisk znaleziono biskupie groby. W podziemiach kolegiaty zachowały się relikty opactwa NMP związanego ze św. Wojciechem, którego sanktuarium i relikwie znajdują się obecnie w Tumie. Z budową kolegiaty związana jest jedna z żywych na ziemi łęczyckiej średniowiecznych legend o diable Borucie - na ścianie jednej z wież widoczne są wgłębienia mające być śladami pazurów Boruty, który nie chciał pozwolić na postawienie kościoła i próbował przewrócić jego wieże.

Obok kolegiaty znajduje się mały drewniany kościółek parafialny z XVIII wieku pod wezwaniem św. Mikołaja. Obok kościółka w 1999 r, na pamiątkę sprowadzenia do Tumu relikwii św. Wojciecha posadzono dąb. Na cmentarzu parafialnym można znaleźć groby miejscowej szlachty i duchowieństwa oraz kwatery żołnierzy poległych w 1914 r. i w czasie Bitwy nad Bzurą w 1939 r. W pobliżu znajduje się też Szwedzka Góra tj. gród z VI w., stolica plemiennego Państwa Łęczycan i siedziba Bolesława Krzywoustego w czasie wojny ze Zbigniewem.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: KOLEGIATA W TUMIE
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Pięknie pokazana, warta zobaczenia.

Autor: ijjn   Dodano: 2013-03-12  17:41:53
Bardzo okazała , budzi szacunek :)

Autor: NEMO   Dodano: 2013-02-23  14:01:07
...i tu ślicznie...wspaniała kolorystyka...

Autor: Halina Siwczyk   Dodano: 2013-02-21  21:56:12
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2013-02-21  20:35:02
*****

Autor: ElaJ   Dodano: 2013-02-21  18:34:00
zobacz wszystkie komentarze w serwisie