Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół p.w. św. Katarzyny

Galeria: Zamość Włącz pokaz slajdów

 
Kościół p.w. św. Katarzyny

Tytuł zdjęcia: Kościół p.w. św. Katarzyny


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2008-12-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 2  Odsłon: 5341 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół św. Katarzyny, wybudowany wg projektu J. M. Linka, wraz z nieistniejącym już klasztorem reformatów w XVII w. W czasie zaborów przeznaczono kościół na magazyn wojskowy i zniszczono barokową architekturę. W ostatnich latach odtworzono wyniosły dach z dekoracyjnymi frontonami i stylową sygnaturką. W jego podziemiach w 1939 r. ukrywano przed Niemcami "Hołd Pruski" Jana Matejki.
Miejscowość: Zamość
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Zamość

Zamość położony jest na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Tutejsze Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to perła architektury renesansowej, uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Zamość często nazywany jest "Perłą Renesansu", "Padwą Północy" lub "Miastem Arkad".

Miasto założone zostało w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Posiada około 120 zabytków architektury zaliczanych do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kościół p.w. św. Katarzyny
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych