Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła

Galeria: Zamość Włącz pokaz slajdów

 
Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła

Tytuł zdjęcia: Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2008-12-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5399 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wybudowany został w 1911 r. jako garnizonowa cerkiew prawosławna p.w. Przemienienia Pańskiego. W 1918 r. przekazany został kościołowi katolickiemu i pełnił funkcję kościoła garnizonowego. W czasie II wojny światowej mieścił się w niej niemiecki magazyn materiałów sanitarnych. Po wojnie, do 1948r., ponownie był kościołem garnizonowym. Od 1957 roku włączony został do parafii kolegiackiej.
Miejscowość: Zamość
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Zamość

Zamość położony jest na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Tutejsze Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to perła architektury renesansowej, uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Zamość często nazywany jest "Perłą Renesansu", "Padwą Północy" lub "Miastem Arkad".

Miasto założone zostało w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Posiada około 120 zabytków architektury zaliczanych do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych