Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Oryginalna brama wejściowa do Rotundy

Galeria: Zamość Włącz pokaz slajdów

 
Oryginalna brama wejściowa do Rotundy

Tytuł zdjęcia: Oryginalna brama wejściowa do Rotundy


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2008-12-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5590 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Rotunda jako działobitnia została wybudowana w XIX w. w odległości około pół kilometra od miasta. Znajduje się na wyspie otoczonej bagnami przekształconymi w fosę. Jej położenie uniemożliwiało szturm twierdzy Zamość od strony południowej. Z miasta dochodziło się do niej tunelem. Kolista budowla ma ponad 50m metrów średnicy, wysokość prawie 10 m, a grubość murów wynosi 7 m. W jej wnętrzu znajdują się promieniście ułożone pomieszczenia z oknami strzelniczymi. W okresie międzywojennym mieścił się tu skład amunicji. Podczas okupacji Rotunda pełniła funkcję więzienia śledczego. Do 1943 mieścił się w niej obóz przesiedleńczy podległy policji bezpieczeństwa SiPo, a od 1942 był to właściwie ośrodek zagłady. Na dziedziniec prowadzą oryginalne drewniane drzwi z napisem po niemiecku "Obóz przejściowy dla więźniów policji bezpieczeństwa". Budowlę otacza cmentarz. Zginęło w niej ponad 8 tys. więźniów. Obecnie jest to miejsce pamięci.
Miejscowość: Zamość
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Tagi: fortyfikacje  
Schowaj mapę

Zamość

Zamość położony jest na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Tutejsze Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to perła architektury renesansowej, uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Zamość często nazywany jest "Perłą Renesansu", "Padwą Północy" lub "Miastem Arkad".

Miasto założone zostało w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Posiada około 120 zabytków architektury zaliczanych do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Oryginalna brama wejściowa do Rotundy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych