Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Oryginalna brama wejściowa do Rotundy

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Oryginalna brama wejściowa do Rotundy

Tytuł zdjęcia: Oryginalna brama wejściowa do Rotundy


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2008-12-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5871 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Rotunda jako działobitnia została wybudowana w XIX w. w odległości około pół kilometra od miasta. Znajduje się na wyspie otoczonej bagnami przekształconymi w fosę. Jej położenie uniemożliwiało szturm twierdzy Zamość od strony południowej. Z miasta dochodziło się do niej tunelem. Kolista budowla ma ponad 50m metrów średnicy, wysokość prawie 10 m, a grubość murów wynosi 7 m. W jej wnętrzu znajdują się promieniście ułożone pomieszczenia z oknami strzelniczymi. W okresie międzywojennym mieścił się tu skład amunicji. Podczas okupacji Rotunda pełniła funkcję więzienia śledczego. Do 1943 mieścił się w niej obóz przesiedleńczy podległy policji bezpieczeństwa SiPo, a od 1942 był to właściwie ośrodek zagłady. Na dziedziniec prowadzą oryginalne drewniane drzwi z napisem po niemiecku "Obóz przejściowy dla więźniów policji bezpieczeństwa". Budowlę otacza cmentarz. Zginęło w niej ponad 8 tys. więźniów. Obecnie jest to miejsce pamięci.
Miejscowość: Zamość
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Tagi: fortyfikacje  
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych