Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: ŁęczycaWłącz pokaz slajdów

Zimowo nad Bzurą
Tegoroczne spotkanie z uszatką :-
Łęczycki Park w zimowej szacie
Łęczycki Park w zimowej szacie
Rusałka osetnik
Dostojka latonia
Czerwończyk uroczek
Karłątek
Uszatka Asio otus
Zalew Miejski w Łęczycy
Modraszek ikar Polyommatus icarus
Czerwończyk żarek Lycaena phlaeas
Modraszek argiades Cupido argiades
Czerwończyk uroczek Lycaena tityrus
Czerwończyk żarek Lycaena phlaeas
Osadnik megera Lasiommata megera
Modraszek ikar Polyommatus icarus
Modraszek agestis Aricia agestis
Bielinek rukiewnik Pontia daplidice
Uszatka Asio otus
Łęczyca, łódzkie - Artykuły / Felietony
Łęczyca i Tum. Królestwo polskiego diabła

Łęczyca i Tum. Królestwo polskiego diabła

O polskich diabłach nie ma ani jednej wzmianki w Biblii. I słusznie. Polskie diabły wymknęły się powszechnemu spisowi diabłów, bo były zbyt niesforne, aby ustać spokojnie w jednym miejscu. Rozproszyły się między ludźmi, aby sprawować pieczę nad ludzkimi przywarami. A jako że na ziemi polskiej szczególnie się im spodobało, to zadomowiły się tu na dobre, a wiele przywar stało się narodowymi bolączkami.

 
Artykuł dodano: 2024-05-14 | Autor: Marta Jóźwiak
czytaj dalej
 
Łęczyca

Łęczyca

miejscowość

W Łęczycy znajduje się jeden z ciekawszych zamków w Polsce zbudowany przez jednego z naszych najważniejszych królów. Mowa o Kazimierzu Wielkim. Miasto i jego zamek upodobali sobie nie tylko późniejsi władcy: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt III Waza, lecz także legendarny diabeł Boruta, którego spotykano pod postacią sowy czy konia galopującego po podłęczyckich polach. Dziś Boruta siedzi w zamkowych lochach i pilnuje skrzyń ze złotem.

Zamek w Łęczycy jest zachowany dobrze tylko częściowo - skrzydła północne i wschodnie nie należą do okazałych i znacznie odbiegają urodą od pozostałej części budowli. Warto zajrzeć do muzeum mieszczącego się w wieży bramnej, gdzie znajdują się eksponaty związane z historią regionu, okoliczną sztuką ludową i ponad 400 figurek diabłów. Ta część ekspozycji jest chyba najciekawsza, zwłaszcza dla najmłodszych zwiedzających. Większość z rzeźb stanowią wizerunki Boruty, nie zabrakło też jednak Lucyfera i Rokity.

Samo miasto również prezentuje się ciekawie, poczynając od zabudowanego kolorowymi kamieniczkami rynku, na którym wznosi się klasycystyczny ratusz. Zachowało się tu sporo budowli, które zostały wpisane do rejestru zabytków - m.in. kilkusetletnie kościoły, ratusz, baszta obronna oraz XIX-wieczne domy. Spis zamyka dwustuletni park miejski.