Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Widok z zamkowej wieży na centrum Łęczycy

Galeria: Łęczyca Włącz pokaz slajdów

 
Widok z zamkowej wieży na centrum Łęczycy

Tytuł zdjęcia: Widok z zamkowej wieży na centrum Łęczycy


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3116 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Gdyby w epoce Jagiellonów istniała księga Guinessa, to Łęczyca swobodnie mogłaby wpisać sobie rekordowy wynik. Król Władysław Jagiełło (co skrzętnie odnotowały kroniki) przebywa bowiem w tym miasteczku co najmniej 36 razy. Gościli też tutaj chętnie i inni władcy. Bywał w Łęczycy Kazimierz Jagiellończyk, upodobał sobie warownię z ceglanych murów jego syn Władysław, późniejszy król Czech i Węgier. Z wieży zamkowej na miasto spoglądała z wyraźną niechęcią, tęskniąca okrutnie za bardziej europejskimi dworami, królowa Elżbieta zwana Austriaczką czyli Rakuszanką...
Miejscowość: Łęczyca
Kraina: Ziemia Łódzka
Województwo: łódzkie
Schowaj mapę

Łęczyca

W Łęczycy znajduje się jeden z ciekawszych zamków w Polsce zbudowany przez jednego z naszych najważniejszych królów. Mowa o Kazimierzu Wielkim. Miasto i jego zamek upodobali sobie nie tylko późniejsi władcy: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt III Waza, lecz także legendarny diabeł Boruta, którego spotykano pod postacią sowy czy konia galopującego po podłęczyckich polach. Dziś Boruta siedzi w zamkowych lochach i pilnuje skrzyń ze złotem.

Zamek w Łęczycy jest zachowany dobrze tylko częściowo - skrzydła północne i wschodnie nie należą do okazałych i znacznie odbiegają urodą od pozostałej części budowli. Warto zajrzeć do muzeum mieszczącego się w wieży bramnej, gdzie znajdują się eksponaty związane z historią regionu, okoliczną sztuką ludową i ponad 400 figurek diabłów. Ta część ekspozycji jest chyba najciekawsza, zwłaszcza dla najmłodszych zwiedzających. Większość z rzeźb stanowią wizerunki Boruty, nie zabrakło też jednak Lucyfera i Rokity.

Samo miasto również prezentuje się ciekawie, poczynając od zabudowanego kolorowymi kamieniczkami rynku, na którym wznosi się klasycystyczny ratusz. Zachowało się tu sporo budowli, które zostały wpisane do rejestru zabytków - m.in. kilkusetletnie kościoły, ratusz, baszta obronna oraz XIX-wieczne domy. Spis zamyka dwustuletni park miejski.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Widok z zamkowej wieży na centrum Łęczycy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych