Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Łęczyca - kolekcja diabłów z Borutą swawolnikiem w roli głównej

Galeria: Łęczyca Włącz pokaz slajdów

 
Łęczyca - kolekcja diabłów z Borutą swawolnikiem w roli głównej

Tytuł zdjęcia: Łęczyca - kolekcja diabłów z Borutą swawolnikiem w roli głównej


Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska
Data dodania: 2009-02-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4571 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Diabły polskie mają swój niepowtarzalny charakter. Wygodniej im czaić się na bagnach, straszyć  płochliwe niewiasty, gnieździć się w pobliżu beczek z piwem, niż raportować Lucyferowi ze złowionych dusz ludzkich. "Nie taki diabeł straszny jak go malują" - mawia polskie porzekadło. I to prawda - polskie diabły są skłonne do czynienia raczej złośliwości niż zła, postraszyć ale nie wystraszyć.
Miejscowość: Łęczyca
Kraina: Ziemia Łódzka
Województwo: łódzkie
Schowaj mapę

Łęczyca

W Łęczycy znajduje się jeden z ciekawszych zamków w Polsce zbudowany przez jednego z naszych najważniejszych królów. Mowa o Kazimierzu Wielkim. Miasto i jego zamek upodobali sobie nie tylko późniejsi władcy: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt III Waza, lecz także legendarny diabeł Boruta, którego spotykano pod postacią sowy czy konia galopującego po podłęczyckich polach. Dziś Boruta siedzi w zamkowych lochach i pilnuje skrzyń ze złotem.

Zamek w Łęczycy jest zachowany dobrze tylko częściowo - skrzydła północne i wschodnie nie należą do okazałych i znacznie odbiegają urodą od pozostałej części budowli. Warto zajrzeć do muzeum mieszczącego się w wieży bramnej, gdzie znajdują się eksponaty związane z historią regionu, okoliczną sztuką ludową i ponad 400 figurek diabłów. Ta część ekspozycji jest chyba najciekawsza, zwłaszcza dla najmłodszych zwiedzających. Większość z rzeźb stanowią wizerunki Boruty, nie zabrakło też jednak Lucyfera i Rokity.

Samo miasto również prezentuje się ciekawie, poczynając od zabudowanego kolorowymi kamieniczkami rynku, na którym wznosi się klasycystyczny ratusz. Zachowało się tu sporo budowli, które zostały wpisane do rejestru zabytków - m.in. kilkusetletnie kościoły, ratusz, baszta obronna oraz XIX-wieczne domy. Spis zamyka dwustuletni park miejski.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Łęczyca - kolekcja diabłów z Borutą swawolnikiem w roli głównej
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych