Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Panorama rynku Łęczyckiego z wieży zamku, z widokiem na klasycystyczny ratusz

Galeria: Łęczyca Włącz pokaz slajdów

 
Panorama rynku Łęczyckiego z wieży zamku, z widokiem na klasycystyczny ratusz

Tytuł zdjęcia: Panorama rynku Łęczyckiego z wieży zamku, z widokiem na klasycystyczny ratusz


Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska
Data dodania: 2009-02-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4397 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na środku łęczyckiego rynku stoi klasycystyczny ratusz wzniesiony w 2 poł. XVIII w. według projektu Jakuba Kubickiego. Do jego budowy użyto cegły z rozebranych murów obronnych. Niestety po przebudowie na początku XX wieku ratusz zatracił częściowo cechy właściwe stylowi, w którym go zbudowano.
Miejscowość: Łęczyca
Kraina: Ziemia Łódzka
Województwo: łódzkie
Schowaj mapę

Łęczyca

W Łęczycy znajduje się jeden z ciekawszych zamków w Polsce zbudowany przez jednego z naszych najważniejszych królów. Mowa o Kazimierzu Wielkim. Miasto i jego zamek upodobali sobie nie tylko późniejsi władcy: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt III Waza, lecz także legendarny diabeł Boruta, którego spotykano pod postacią sowy czy konia galopującego po podłęczyckich polach. Dziś Boruta siedzi w zamkowych lochach i pilnuje skrzyń ze złotem.

Zamek w Łęczycy jest zachowany dobrze tylko częściowo - skrzydła północne i wschodnie nie należą do okazałych i znacznie odbiegają urodą od pozostałej części budowli. Warto zajrzeć do muzeum mieszczącego się w wieży bramnej, gdzie znajdują się eksponaty związane z historią regionu, okoliczną sztuką ludową i ponad 400 figurek diabłów. Ta część ekspozycji jest chyba najciekawsza, zwłaszcza dla najmłodszych zwiedzających. Większość z rzeźb stanowią wizerunki Boruty, nie zabrakło też jednak Lucyfera i Rokity.

Samo miasto również prezentuje się ciekawie, poczynając od zabudowanego kolorowymi kamieniczkami rynku, na którym wznosi się klasycystyczny ratusz. Zachowało się tu sporo budowli, które zostały wpisane do rejestru zabytków - m.in. kilkusetletnie kościoły, ratusz, baszta obronna oraz XIX-wieczne domy. Spis zamyka dwustuletni park miejski.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Panorama rynku Łęczyckiego z wieży zamku, z widokiem na klasycystyczny ratusz
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych