Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Upamiętnia Freytaga

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Upamiętnia Freytaga

Tytuł zdjęcia: Upamiętnia Freytaga


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-08-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 660 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tę pamiątkową tablicę (na zdjęciu), zamocowano na frontowej ścianie przy wejściu do kamienicy stojącej przy ul. Mostowej 34 w Toruniu dlatego, że przez wiele lat (od urodzenia) mieszkał tu Adam Freytag. Gdy miał 10 lat po raz pierwszy ujawnił publicznie swój talent i zamiłowanie do matematyki. Będąc uczniem Gimnazjum Akademickiego, ponownie ujawniły się jego zdolności i wtedy, już jako 13-latek, doceniony został przez Radę Miejską Torunia, która przyznała mu stypendium na studia w Niemczech. Po ich ukończeniu, zamiast powrócić do kraju, zaciągną się do służby wojskowej Republiki Zjednoczonych Niderlandów pod dowództwem stathoudera (naczelnika) Fryderyka Henryka Orańskiego. Prawdopodobnie był w korpusie inżynierskim i to tam przyswoił sobie elementy sztuki oblężniczej. Przypuszcza się też, że brał udział w oblężeniu w 1629 r., bronionej przez wojska habsburskie twierdzy Hertogenbosch (Książęce Lasy  to jedno z czterech głównych miast Księstwa Brabancji na południu Holandii i stolica prowincji Brabancja Północna). W tym samym roku, 9 lipca, immatrykulował się na wydział medyczny uniwersytetu w Lejdzie, rozpoczynając intensywne studia lekarskie; trzy lata później uzyskał stopień doktora medycyny. Ale głównym dziełem jego życia, było "Architectura militaris" (ogłoszone zostało w Lejdzie w 1631 r.)  klasyczne opracowanie, prezentujące w sposób pełny tzw. staroholenderski system fortyfikacji, w którym wyłożył wszystkie założenia owego systemu, ilustrując je 35 planami i rycinami starannie wykonanymi oraz licznymi tablicami i wzorami matematycznymi. Kiedy  na polecenie króla Władysława IV, szykując się na wojnę z Moskwą  książę Janusz Radziwiłł zaciągał na służbę w wojsku tysiące polskich żołnierzy do piechoty oraz stosowną liczbę inżynierów wojskowych i artylerzystów, jednym z inżynierów był Adam Freytag  25-letni wówczas żołnierz. Po zakończonej wyprawie smoleńskiej króla Władysława IV zawarciem pokoju nad rzeką Polanówka 14 czerwca 1634 r., Adam Freytag przybył do rodzinnego miasta i objął posadę w toruńskim Gimnazjum Akademickim (nauczał matematyki i elementów astronomii). Był też doradcą w trakcie przeprowadzanej wówczas rozbudowy fortyfikacji miejskich przez sprowadzonych z Gdańska budowniczych: Möninga i Wankena. W późniejszych latach losy Adama, jako inżyniera wojskowego, ale może bardziej, jako przybocznego lekarza, związały się na dobre z księciem Januszem Radziwiłłem i towarzyszył księciu w powrocie na Litwę. W gimnazjum w Kiejdanach, Freytag został profesorem matematyki (w połowie XVII wieku kiejdańskie gimnazjum uchodziło za jedno z najlepszych na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego), ale on sam nie cieszył się długim życiem  zmarł w 1650 r. mając zaledwie 42 lata.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kamienice  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Upamiętnia Freytaga
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych