Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Narożna - zabytkowa

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Narożna - zabytkowa

Tytuł zdjęcia: Narożna - zabytkowa


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-11-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 190 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W tej narożnej kamienicy, która stoi przy Rynku Staromiejskim 17 i ul. Panny Marii w Toruniu (na zdjęciu) mieści się obecnie siedziba Kujawsko-Pomorskiej Izby Adwokackiej, ale trzeba wiedzieć, że jest to jedna z najstarszych kamienic w tym mieście. Powstała pod koniec XIII wieku, jednak przebudowywana kilkakrotnie (w wieku XIV, XVI, XVII i XVIII). Mimo licznych przekształceń zachowała wiele elementów dawnej kamienicy gotyckiej  jej piwnice i część parteru pochodzi z końca XIII wieku. Na pierwszym piętrze znajdują się wyjątkowo cenne fragmenty unikatowych wewnętrznych malowideł ściennych z pierwszej ćwierci XV wieku. Natomiast w izbie tylnego traktu na parterze  strop z polichromią z około 1400 roku  to jeden z dwóch w Polsce takich zabytków. Pod koniec XIV wieku właścicielem tej kamienicy był toruński rajca  Tidemann Hitfeld, ale już w 1702 roku należała do patrycjuszowskiej rodziny Wachschlagerów, którzy użyczyli swojego mieszkania królowi Augustowi II Mocnemu na jego tymczasową kwaterę, gdy już od 5 października 1709 roku przez następne kilka dni przebywał w Toruniu, gdzie spotkał się z carem Rosji  Piotrem I. Efektem ich spotkania był tzw. traktat toruński, który w rzeczywistości kładł podwaliny pod zależność króla polskiego od cara Rosji (podobnie, jak chciał to zrobić Donalda Tuska za czasów swoich rządów, a teraz nadal to robi, tyle że na rzecz Niemiec). W 1855 roku omawiana kamienicę posiadał Żyd  Meyer Leiser. Zresztą w XIX wieku Żydów w Toruniu była bardzo dużo i to oni prym wiedli w mieście, zwłaszcza w dziedzinie handlu.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kamienice  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Narożna - zabytkowa
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: henkosz   Dodano: 2022-11-20  09:42:59
zobacz wszystkie komentarze w serwisie