Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Fragmenyt Fortu Jakuba

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Fragmenyt Fortu Jakuba

Tytuł zdjęcia: Fragmenyt Fortu Jakuba


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-11-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 175 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: We wschodniej części Torunia, gdzie w XVII wieku rozciągały się najładniejsze ogrody i gdzie stały tylko domki letniskowe oraz wille toruńskich patrycjuszy, w drugiej połowie tego wieku utworzone zostało tu Jakubskie Przedmieście. Ale sielanka, nie tylko tego przedmieścia, zakończyła się wraz z wkroczeniem do miasta z końcem 1806 roku wojsk napoleońskich. To wtedy właśnie, z rozkazu Napoleona, zniszczono wszystkie przedmieścia Torunia, chcąc tym samym oczyścić sobie przedpola do dalszych bitew. Francuscy grabieżcy przebywając w Toruniu doprowadzili miasto i ich mieszkańców do całkowitej ruiny finansowej. Z kasy miejskiej bowiem szły pod przymusem pieniądze na wszystkie poczynania wojsk francuskich, a mieszkańców wypędzano z ich domów, które grabione były z kosztowności. I tak trwało do Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku. A kiedy Prusacy ponownie przejęli władzę w mieście, przystąpili do budowy fortecznych umocnień. Wtedy też, na Górze św. Jakuba, powstał Fort Jakuba, nazywany wówczas Jacobsfort, którego budowę rozpoczęto w 1828 roku. Za zniszczenia i grabieże Francja nigdy nie zapłaciła nam żadnych reparacji, tak samo, jak Niemcy z szkody wyrządzone podczas II wojny światowej. Na zdjęciu: Fragment fortu Jakuba.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: fortyfikacje  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Fragmenyt Fortu Jakuba
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych