Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kaczki w Basze

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Kaczki w Basze

Tytuł zdjęcia: Kaczki w Basze


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-11-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 167 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Bacha w Toruniu (dziś nazywana Strugą Toruńską)  to właściwie kanał sztucznie przekopany jeszcze za czasów panowania w Toruniu zakonu krzyżackiego. To Krzyżacy, chcąc doprowadzić bieżącą wodę do swojego zamku w Toruniu, dokonali przekopu (dziś jego długość wynosi 51,5 km) i dochodzi aż do jeziora Wieldządz, na wysokości 100 m n.p.m. na Pojezierzu Chełmińskim. W ostatnich kilku wiekach, na skutek gospodarczej działalności człowieka, bieg tej maleńkiej rzeczki uległ daleko idącym zmianom. Wije się przez kilka toruńskich dzielnic, podnosząc ich urok, by zakończyć swój bieg, wpadając do Wisły w centrum Torunia. Na zdjęciu: Dzikie kaczki pluskające się w Strudze Toruńskiej na osiedlu Rubinkowo.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: ptaki  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kaczki w Basze
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych