Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Krzeszów - krzyż pokutny

Galeria: Krzeszów Włącz pokaz slajdów

 
Krzeszów - krzyż pokutny

Tytuł zdjęcia: Krzeszów - krzyż pokutny


Autor: Martin M
Data dodania: 2015-10-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1171 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Krzyż pokutny to monolityczna, prosta i surowa kamienna forma w kształcie krzyża wznoszona przez zabójców w miejscu, w którym dokonało się morderstwo. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z zachodu, a panował w niej prawdopodobnie od XIII w. do poł. XIX w. Na przestrzeni wieków krzyże zmieniały swój wygląd oraz formę. Obszar ich występowania sięga od północy Włoch po Skandynawię. Morderca, oprócz wzniesienia krzyża, był również zobowiązany pokryć koszty pogrzebu i przewodu sądowego. Winien również łożyć na utrzymanie rodziny zabitego. Był zobowiązany wobec Kościoła, np. musiał zakupić świece. Następnie powinien odbyć boso pieszą pielgrzymkę do świętego miejsca. Wystawienie krzyża stanowiło ostatni punkt pokuty. Krzyż był jej wyrazem zadośćuczynienia. Stawiano go ku pamięci, uwadze i przestrodze potomnych. Miał również skłaniać przechodnich do modlitwy za dusze: zabójcy i ofiary. Przy krzyżu następowało pojednanie zabójcy z rodziną ofiary
Miejscowość: Krzeszów
Kraina: Dolny Śląsk
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Krzeszów

Tym, co rozsławiło Krzeszów, jest zespół klasztorny cystersów (należą do niego dwa kościoły będące wybitnymi dziełami sztuki barokowej) oraz Mauzoleum Rodu Piastów świdnicko-jaworskich.

Największym (głównym) kościołem w Krzeszowie jest kościół klasztorny Wniebowzięcia NMP. Powstał w XVIII w. w miejscu kościoła gotyckiego, który zdążono jeszcze po zniszczeniu przez husytów poddać mozolnemu procesowi zbarokizowania). Wnętrze ozdabiają przepiękne rzeźby i freski, zobaczymy tu także przykład późnobarokowego dzieła snycerskiego, a mianowicie stalle, również ukoronowane rzeźbami. Przykłady wybitnej barokowej sztuki zdobniczej, tym razem freski, zachowały się zaś w kościele św. Józefa.

Mauzoleum Piastów Świdnickich jest połączone z prezbiterium kościoła opackiego. Złożone są tu prochy fundatorów i protektorów klasztoru - Bernarda, Bolków I, II i III, oraz zasłużonego dlań szlachcica W. Zedlitza.

Krzeszów ma także, podobnie jak Wambierzyce, swoją kalwarię. Nieco mniejszą. Składa się na nią 16 stacji, a cała trasa rozpoczyna się i kończy w zespole klasztornym.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Krzeszów - krzyż pokutny
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych