Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zachód słońca nad Lublinem

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
Zachód słońca nad Lublinem

Tytuł zdjęcia: Zachód słońca nad Lublinem


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2009-11-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 9  Odsłon: 3348 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lublin jest jednym z najstarszych miast w Polsce i jednym z najbardziej "utytułowanych", jeśli chodzi o turystyczne atrakcje. Najcenniejszym zabytkiem Lublina jest gotycka kaplica Świętej Trójcy, znajdująca się na wzgórzu zamkowym, pochodząca z 2 poł. XIV w. Jej wnętrze zdobią absolutnie unikatowe freski bizantyjsko-ruskie fundacji Władysława Jagiełły, wykonane przez zespół malarzy pod kierownictwem mistrza Andrzeja, ukończone w 1418 r. Widnieją na nich postacie proroków, sceny z życia Marii i Jezusa oraz dwie autentyczne podobizny króla Jagiełły klęczącego przed Matką Boską oraz galopującego na białym koniu i przyjmującego koronę od anioła.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: niebo noc starówki  
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zachód słońca nad Lublinem
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Piękna kolorystyka, w takim świetle wieże kościołów wyglądająjak z baśni :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-11-22  18:46:16
zobacz wszystkie komentarze w serwisie