Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wszystkie obleciały

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
Wszystkie obleciały

Tytuł zdjęcia: Wszystkie obleciały


Autor: Tomek Kiecana
Data dodania: 2016-12-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1144 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dwa osiedla lubelskie LSM i Czuby dzieli długi może na 2 km wąwóz. W dużej części pozostawino go takim jak go pamiętam z lat dzieciństwa czyli ponad pół wieku temu. Jak nie mam czasu, albo nie chce mi się ruszać gdzieś poza miasto, to idę tam ( 300 m od domu ) i zwykle coś wynajdę do utrwalenia.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: jesień przyroda  
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Wszystkie obleciały
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Zdjęcie bardzo syzkuje w powiększeniu! Dobra praca :-)

Autor: Kajetana Snopek   Dodano: 2016-12-11  12:53:54
Ale ładnie zapozowały :)

Autor: annawu   Dodano: 2016-12-09  13:25:31
zobacz wszystkie komentarze w serwisie