Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lublin - trybunał

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
Lublin - trybunał

Tytuł zdjęcia: Lublin - trybunał


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-05-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2398 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: To był początkowo ratusz, ale od 1578 roku mieścił się w budowli w samym centrum miasta Trybunał Koronny, najwyższy sąd dla szlachty małopolskiej i ruskiej. To tutaj zapadł niesprawiedliwy wyrok, którym później zrewidowali sami czarci i uznali krzywdę biednej wdowy oszukanej przez możniejszego sąsiada. Kto ciekawy może stół przy którym obradowali sędziowie z piekła rodem, obejrzeć na własne oczy w lubelskim muzeum. Wypalony na blacie odcisk diabelskiej łapy jest najlepszym dowodem na to, że kto szuka sprawiedliwości, niechybnie najlepiej znajdzie ją w samym piekle. A tam gdzie przez całe wieki sądzono warchołów i przestępców mieści się dzisiaj Urząd Stanu Cywilnego
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
 
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lublin - trybunał
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych