Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lublin - archikatedra

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
Lublin - archikatedra

Tytuł zdjęcia: Lublin - archikatedra


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-05-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3785 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cud lubelski, który rozsławił katedrę wydarzył się sześćdziesiąt lat temu, dokładnie 3 lipca 1949 roku. Zakonna siostra przyklękła w modlitwie przy kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Nagle spostrzegła, że obraz płace krwawymi łzami. Siostra zaalarmowała kościelnego, potem księdza. Wieść o cudownym zdarzeniu obiegła cały kraj. Polskę. Do Lublina zwaliły się tłumy pielgrzymów. Świątynia przechodziła w tym momencie remont po wojennych zniszczeniach. Rzucona w tłum z rusztowania cegła zabiła dziewczynę, a w wyniku tumultu jaki powstał, poraniono kilkanaście osób. W restrykcjach administracyjnych zakazano nie tylko peregrynacji do Lublina, ale skonfiskowano cudowny wizerunek. Pielgrzymi czcili cud przed pustymi ramami. W 1981 roku oficjalnie zezwolono na uroczyste obchody cudu lubelskiego. Od 1986 roku wierni modlą się przed obrazem zawieszonym między główną a lewą nawą.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: barok kościoły  
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lublin - archikatedra
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych